środa, 1 czerwca 2022 10:38

Medale, kwiaty i gratulacje. Wielicka Camerata koncertem uczciła 25 lat działalności

Autor Marzena Gitler
Medale, kwiaty i gratulacje. Wielicka Camerata koncertem uczciła 25 lat działalności

Wyjątkowy koncert, sala wypełniona sympatykami wielickiego chóru oraz medale, kwiaty i gratulacje - tak można podsumować uroczystą galę, którą uczczono jubileusz 25-lecia wielickiego chóru "Camerata".

W sobotę 28 maja w Kampusie Wielickim odbył się wyjątkowy koncert wielickiego chóru "Camerata".  W wydarzeniu udział wzięli posłanka Urszula Rusecka, starosta wielicki Adam Kociołek, wicestarosta Henryk Gawor, który kiedyś śpiewał w zespole oraz wiceburmistrz Piotr Krupa, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec, Przewodnicząca Komisji Oświaty Małgorzata Krasoń i dyrektor Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot.

Chór, który działa od 1997 roku, ma na swoim koncie blisko 600 koncertów, a jubileusz zaczął świętować już w grudniu ubiegłego roku cyklem koncertów kolędowych. O działalności chóru i jubileuszu opowiada wieloletnia dyrygentka zespołu, Izabela Szota.

Uroczysta gala była okazją, aby uhonorować zasłużone dla wielickiej kultury osoby. Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk posłanki Urszuli Ruseckiej otrzymały dyrygentka Izabela Szota oraz wieloletnia chórzystka i skarbnik Stowarzyszenia Muzycznego Chór „Camerata" Wieliczka Anna Klimczyk. Gratulacje od starosty i wicestarosty powiatu wielickiego otrzymała też Małgorzata Achinger, prezes stowarzyszenia.  

Podczas koncertu zatytułowanego Dla Małopolski od 25 Lat “Camerata i jej goście” zaprezentowano wyjątkowy repertuar: od muzyki rozrywkowej, po utwory operowe i operetkowe, a kluczem do ich wyboru był taniec. Nie zabrakło też pokazów tanecznych oraz wspólnych tańców z publicznością. Wieliczanie i goście nagrodzili swój chór owacją na stojąco.

Chór Camerata rozpoczął działalność 4 stycznia 1997r.. Zespół liczył wtedy kilkanaście osób, a pierwszą dyrygentka była Monika Bachowska. Od września 1999 roku, a więc już 23 lata, dyrygentką zespołu jest Izabela Szota. Zespół liczy obecnie około 40 osób, z czego 9 jest w nim od początku. W chórze śpiewa też studencka młodzież, dorośli, osoby reprezentujące różne zawody, które łączy pasja do śpiewu i muzyki.

Chór ma w repertuarze ponad 250 utworów, z koncertami odwiedził już kilkanaście krajów, zdobył nagrody i wyróżnienia na ponad dwudziestu przeglądach i konkursach, wydał też cztery płyty ze swoim repertuarem.

Gala zakończyła się wręczeniem podziękowań dla członków chóru, którzy działali w jego składzie od początku istnienia. Patronat honorowy nad koncertem objął Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego. Partnerem koncertu był Powiat Wielicki. Po koncercie uczestnicy wydarzenia spotkali się w kuluarach Kampusu Wielickiego na poczęstunku, podczas którego nie zabrakło jubileuszowego tortu i gromkiego "Sto lat".

fot. Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje