środa, 21 grudnia 2022 09:44

Miałeś wypadek z winy innego kierowcy? Odbierz dopłatę do odszkodowania

Autor kal
Miałeś wypadek z winy innego kierowcy? Odbierz dopłatę do odszkodowania

Jeśli od zdarzenia drogowego nie minęły jeszcze 3 lata, a kosztorys naprawy zawiera nieprawidłowości, to możesz wnioskować o dopłatę do odszkodowania. Podpowiadamy jak to zrobić.

Jak sprawdzić czy kosztorys naprawy samochodu zawiera zaniżenia?

Jak alarmują firmy odszkodowawcze, zdecydowana większość kosztorysów napraw, która trafia do nich w celu weryfikacji zawiera nieprawidłowości. Jakie z nich pojawiają się najczęściej? Co przyczynia się do tego, że odszkodowanie jest zaniżone?

Stosowanie tzw. zamienników zamiast części oryginalnych to największy “grzech” ubezpieczycieli. Części zamienne są sporo tańsze od tych oryginalnych. Nie jest to jednak zgodne z orzeczeniem Sądu Najwyższego. Zgodnie z nim, jeśli uszkodzona w wyniku wypadku czy kolizji dana część była oryginalna, to również taka powinna się znaleźć w kosztorysie naprawy. Można także spotkać się z rekomendacją naprawy części zamiast wymiany jej na nową.

Kolejną sztuczką towarzystw ubezpieczeniowych jest uwzględnienie niewystarczającej ilości materiałów lakierniczych. Często w kosztorysie naprawy znajduje się tzw. współczynnik odchylenia, który potrafi znacznie obniżyć odszkodowanie. W tym przypadku orzecznictwo także jest na korzyść osób poszkodowanych i potwierdza, że nie ma podstaw do stosowania takiej praktyki.

Nieprawidłowością na kosztorysie naprawy są również zbyt niskie koszty robocizny. Okazuje się, że firmy ubezpieczeniowe albo stosują uśrednioną stawkę za roboczogodzinę lub stawkę, która obowiązywała kilka lat temu. W obu przypadkach stawka za robociznę jest daleka od tej, która obowiązuje na lokalnym rynku.

Jak odebrać dopłatę do odszkodowania?

Dopłata do odszkodowania to propozycja dla osób, które chcą uzyskać w szybki i bezproblemowy sposób dodatkowe pieniądze z polisy OC. Można oczywiście samodzielnie walczyć i złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Taka droga jest jednak czasochłonna i wymaga niemałego zaangażowania. Poza nie gwarantuje, że i zakończy się sukcesem, czyli zmianą decyzji i wypłaty wyższego odszkodowania.

Wracając do dopłaty to tutaj proces prosty i trwa naprawdę krótko - zamyka się zaledwie w kilka dni. Co trzeba zrobić? Wystarczy przesłać kosztorys naprawy pojazdu do analizy, która najczęściej jest całkowicie bezpłatna. Jeśli w wyniku weryfikacji wyceny naprawy wyjdzie, że odszkodowanie jest zaniżone, to możesz otrzymać dodatkowe środki. O dopłatę do odszkodowania możesz wnioskować na totwojakasa.pl. W zaledwie kilka dni po podpisaniu umowy uzgodniona kwota wpada na Twoje konto bankowe.

Uzyskanie takiej dopłaty jest możliwe, jeśli spełni się kilka warunków. Jakich? Dopłatę do odszkodowania możemy zrealizować, jeśli szkoda była likwidowana metodą kosztorysową, kosztorys zawiera zaniżenia, od wydania decyzji ubezpieczyciela nie minęły jeszcze 3 lata, a osoba poszkodowana nie zawarła ugody z ubezpieczycielem - wyjaśnia Joanna z totwojakasa.pl.

Warto zaznaczyć, że procedura dopłaty jest pozbawiona zbędnych formalności. Jedyną jest podpisanie umowy cesji wierzytelności, która to przenosi prawa do zaniżonej części odszkodowania z osoby poszkodowanej na firmę odszkodowawczą. Ryzyko przegrania sprawy z ubezpieczycielem jest po stronie firmy, która skupuje szkodę.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka