czwartek, 15 września 2022 15:52, aktualizacja 2 lata temu

Mikroskopy inspekcyjne - do czego służą?

Autor Tomasz Stępień
Mikroskopy inspekcyjne - do czego służą?

Mikroskopy inspekcyjne mogą być używane do kontroli jakości gotowych produktów lub podczas procesów technologicznych. Stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu oraz przy serwisowaniu, na przykład przy inspekcji sprzętu elektronicznego czy światłowodów.

Mikroskopy inspekcyjne – podział

Taki mikroskop często jest narzędziem w laboratoriach. Umożliwia obserwację i dokonywanie pomiarów geometrycznych. Wideo mikroskopy mają dodatkową funkcję, którą jest możliwość zainstalowania kamery w celu archiwizacji badanych próbek.

Podstawowe mikroskopy inspekcyjne to podgrupa urządzeń stereoskopowych oraz metalograficznych.

Mikroskop stereoskopowy

Główna cecha tego mikroskopu to wyświetlanie obrazu w trzech wymiarach. Nie można go mylić ze zwykłym mikroskopem dwuokularowym. Na zewnątrz nie różnią się praktycznie w ogóle. W klasycznym mikroskopie jest jedna soczewka obiektywu, a ten sam obraz widzi się w obu okularach. Natomiast w przypadku rozwiązania stereoskopowego wykorzystuje się dwie soczewki w obiektywie. Uzyskuje się dwa niezależne kanały optyczne, dla każdego oka. Obraz jest trójwymiarowy, dlatego możliwa jest lepsza analiza. Takimi mikroskopami obserwuje się owady, stosowany jest w jubilerstwie czy elektronice.

Mikroskop metalograficzny

Urządzenie, które pozwala badać próbki nieprzeźroczyste. Wykorzystywane w metaloznawstwie, wytrzymałości materiałów i metalurgii. Można dokonać dzięki temu szeregu analiz, badań, testów między innymi na próbkach metalowych specjalnie przygotowanych, przeciętych i obrobionych, tak zwanych zgładach. Dzięki temu możliwe jest wykrycie mikropęknięcia. Dla przemysłu metalurgicznego mikroskop stosowany jest między innymi w badaniu wtrąceń, składu stopu, czyli faz.

Mikroskop do zadań specjalnych

Przykładem specjalistycznego mikroskopu, którym można dokonać inspekcji złącz optycznych jest Easycheck Endface Inspector. Jest to zintegrowane urządzenie opracowane i wyprodukowane przez firmę Dimension Technology. Producent posiada innowacyjne rozwiązania, dostarcza urządzenia kontrolujące i testujące sprzęt optyczny oraz końcówki włókien światłowodowych.

Mikroskop jest połączony z monitorem, co umożliwia wygodną i szybką pracę.

W zestawie są dostępne różne adaptery, które dają możliwość pracy z każdym rodzajem złącz optycznych. Zastosowanie adapterów zewnętrznych jest bezproblemowe przy wprowadzaniu i podłączaniu konektora do TOSA/ROSA.

Dzięki dużemu ekranowi jest możliwa sprawna identyfikacja potencjalnych problemów, a analiza jest znacznie łatwiejsza. Tym bardziej, że mamy do dyspozycji wysoką rozdzielczość oraz niski poziom szumów. Całą inspekcję w postaci obrazów można zapisywać na karcie SD.

Sprzęt jest odporny na kurz i zanieczyszczenia. Pyłoodporna obudowa ochrania system ogniskowania. Wykorzystywanie urządzenia w trudnych warunkach, gdzie jest narażone na długotrwały wpływ zanieczyszczenia, jest bezpieczne i gwarantuje prawidłową pracę.

W zależności od modelu do dyspozycji są dwie opcje maksymalnego powiększenia. Dla modelu EC200 będzie to 200 razy, natomiast w przypadku EC400 analogicznie 400 razy.

Dostępne są adaptery AP/APC, fiber transceiver, TOSA/ROSA, MPO/MTP, MTRJ.

Mikroskop Easycheck można kupić w profesjonalnym sklepie Interlab zajmującym się technologią światłowodową.

Mikroskopy inspekcyjne pomagają analizować i badać elementy, które wymagają kontroli. Dla specjalistycznych rozwiązań, jakim jest inspekcja światłowodów, dobrze znać sprawdzoną firmę, która pomoże wybrać odpowiedni sprzęt. Niezawodna firma to Interlab. Tworzą ją ludzie, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę w tej branży i chętnie doradzają w zakresie wyboru optymalnych rozwiązań.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka