wtorek, 14 września 2021 08:51

Na czym polega windykacja długu? Sprawdź!

Autor Artykuł sponsorowany
Na czym polega windykacja długu? Sprawdź!

Drżysz na dźwięk hasła „windykacja długu”? Jeśli tak, zapewne (niesłusznie!) kojarzysz to pojęcie z egzekucją komorniczą. Tymczasem, choć spłata zaległych zobowiązań nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie, wcale nie musi być stresująca ani przykra. Zobacz, na czym dokładnie polega i jak przebrnąć przez nią bez dodatkowych kosztów i problemów.

Windykacja długu – co to znaczy?

Pod pojęciem „windykacja długu” kryją się wszystkie działania, które może podjąć wierzyciel (czyli osoba, której ktoś zalega z płatnością) w celu odzyskania swoich pieniędzy. Wbrew stereotypowi, nie chodzi wyłącznie o stosowanie „narzędzi przymusu”. Windykacja długu może przybierać różne postaci – w zależności od tego, jak ułoży się współpraca między osobą zadłużoną a wierzycielem. W większości sytuacji da się po prostu „dogadać” – a więc dojść do porozumienia, które będzie korzystne dla obu stron.

Jak wygląda windykacja długu w praktyce?

Windykacja długu może się potoczyć na różne sposoby, jednak najczęściej scenariusz wydarzeń jest bardzo podobny.

Kiedy zostanie przekroczony termin płatności – np. za rachunek za telefon czy z tytułu raty kredytowej – wierzyciel kontaktuje się z dłużnikiem, przypominając o płatności. Dodatkowo, od dnia powstania zadłużenia naliczane są odsetki od opóźnienia w zapłacie. Ich ustawowa wysokość wynosi w 2021 roku 5,6% w stosunku rocznym, natomiast maksymalnie, zgodnie z przepisami, może to być dwukrotność tej wartości, tzn. 11,2%[1].

Jeśli osoba zadłużona nie reaguje na monity o zapłatę i nie porozumie się w tej sprawie polubownie, wierzyciel może zdecydować się skierowanie sprawy na drogę sądową. Wówczas trafia ona na wokandę i kończy się wydaniem przez sąd nakazu zapłaty z tytułem wykonawczym. Z tym dokumentem wierzyciel może się zgłosić do komornika sądowego, aby rozpoczął on przymusową egzekucję zobowiązania z majątku osoby zadłużonej.

Jak zatem widzisz, nie jest tak, że windykacja długu od razu prowadzi np. do zajęcia wynagrodzenia czy majątku przez komornika. Po drodze masz dużo czasu, aby się dogadać i tego uniknąć.

Jakie są koszty windykacji długu?

Koszty windykacji długu są w dużej mierze uzależnione od tego, czy odbędzie się ona na drodze polubownej (czyli strony dojdą do porozumienia bez angażowania w to sądu i komornika), czy też trzeba będzie podjąć działania prawne.

W pierwszej sytuacji jedyne dodatkowe koszty, na jakie będziesz narażony, to zazwyczaj odsetki z tytułu przekroczenia terminu płatności. Tylko nieznacznie podniosą one wysokość kwoty, z którą zalegasz. Gdy jednak sprawa trafi do sądu oraz komornika, pojawią się dodatkowe, niemałe opłaty, które zwiększą wysokość zobowiązania.

Uniknij dodatkowych kosztów i nieprzyjemności związanych z windykacją. To prostsze niż myślisz!

Zastanawiasz się, co zrobić, aby nie narażać się na proces sądowy i egzekucję komorniczą? Wbrew pozorom, aby uniknąć windykacji na drodze prawnej, wcale nie musisz spłacić zobowiązania „na raz”, tu i teraz. Największe szanse na porozumienie i rozłożenie długu na raty masz wówczas, gdy jego obsługa została przejęta przez firmę windykacyjną, np. Ultimo. Wówczas możesz bardzo szybko skontaktować się w sprawie ustalenia nowego planu spłaty, dopasowanego do Twoich możliwości finansowych.

Wystarczy zadzwonić na infolinię, skorzystać z czatu lub zalogować się na portal klienta, aby w kilka chwil podpisać ugodę i zyskać pewność, że windykacja pozostanie na polubownej ścieżce. To najlepszy sposób na to, aby móc wyjść na finansową prostą spokojnie i bez stresu.

[1] https://www.infor.pl/prawo/pomoc-prawna/wskazniki/5252236,Odsetki-ustawowe-za-opoznienie-w-2021-r.html

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka