piątek, 21 października 2022 14:09

Kraków: KO minimalnie wygrywa wybory do RM. Sondaż bezlitosny dla Majchrowskiego

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: KO minimalnie wygrywa wybory do RM. Sondaż bezlitosny dla Majchrowskiego

Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Rady Miasta Krakowa, a obecny prezydent,  Jacek Majchrowski nie ma szans na reelekcję  - wynika z najnowszego sondaży wykonanego przez instytut IBRIS.

Obecny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie może liczyć na kolejną kadencję – tak wskazują wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS w pierwszej połowie października 2022 roku. Sondażowe wyniki I tury pokazują, że krakowianie chętniej zagłosują na Łukasza Gibałę (24%) i na Małgorzatę Wassermann (20%) niż na Jacka Majchrowskiego (16%). Mniejsza część wyborców oddałaby w I turze głos na Aleksandra Miszalskiego, popieranego przez Platformę Obywatelską (13%), Rafała Komarewicza z Polski 2050 (10%), Konrada Berkowicza z Konfederacji (4%), Tomasza Urynowicza (4%) czy Stanisława Mazura (2%). Niezdecydowanych pozostaje 8% ankietowanych. W II turze Łukasz Gibała wygrywa zdecydowanie z Małgorzatą Wassermann (60% do 22%). Wyniki sondażu prezydenckiego opublikował wczoraj jako pierwszy dziennik Rzeczpospolita.

– Najważniejszą dla sympatyków faworyta wyborów, Łukasza Gibały jest troska, co wskazuje, że oczekują oni od samorządu bardziej empatycznego podejścia i większego zainteresowania codziennymi problemami mieszkańców – komentuje dr Patryk Wawrzyński, ekspert ds. komunikacji politycznej firmy Alpaka Innovations. – Tymczasem, wyborcy kandydatki PiS Małgorzata Wassermann łączą potrzebę troski ze złością na sposób, w jaki zarządzany jest Kraków, ale najmniej z wszystkich obawiają się o przyszłość – uznać to można za najbardziej skomplikowany profil emocjonalny skupiony wokół rozczarowania – dodaje Patryk Wawrzyński.

Infografika/źródła: IBRiS
Infografika/źródła: IBRiS

Dziś przekazano niepublikowane odpowiedzi na kolejne pytania zadane w sondażu: wyniki poparcia komitetów wyborczych w wyborach do Rady Miasta Krakowa, wyniki sondażu poparcia partii politycznych wśród mieszkańców Krakowa, wyniki badania emocji wśród mieszkańców Krakowa.

Odpowiedzi na pytanie o poparcie komitetów wyborczych w wyborach do Rady Miasta wśród mieszkańców Krakowa nie pokazują jednoznacznych zwycięzców. W grze o wygraną pozostają aż trzy komitety. Podium otwiera Koalicja Obywatelska z wynikiem 21% poparcia, a zaraz za nią plasuje się Prawo i Sprawiedliwość - 19% oraz Komitet wyborczy Łukasza Gibały z 17% poparcia. Dalej Polska 2050 Szymona Hołowni (11%) i dopiero na piątym miejscu Komitet Jacka Majchrowskiego (10%). Wyniki poniżej 10% uzyskują Nowa Lewica (8%) i Konfederacja (6%). Co ciekawe, w nowej Radzie Miasta teoretycznie mogłoby znaleźć się nawet siedem komitetów.

Infografika/źródła: IBRiS
Infografika/źródła: IBRiS

Bardziej jednoznaczne wyniki daje sondaż poparcia partii politycznych wśród mieszkańców Krakowa. W tym przypadku wygrywa Koalicja Obywatelska z 33% poparcia, na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 24%, a na kolejnych Polska 2050 Szymona Hołowni z 17%, Nowa Lewica z 10% oraz Konfederacja – 6%.

Infografika/źródła: IBRiS
Infografika/źródła: IBRiS

Wyniki badania pokazują, że jednym z istotniejszych czynników, które wpłyną na rezultaty wyborów w Krakowie są emocje, które motywują mieszkańców. Największe znaczenie ma silna potrzeba troski samorządu wobec mieszkańców, która zniechęca wyborców do ponownego wyboru J. Majchrowskiego. Odwrotny efekt można zaobserwować w przypadku dumy z rozwoju Krakowa – wyborcy aktualnego prezydenta odczuwają ją najmocniej, zaś jej brak sprzyjał radykalizacji preferencji krakowian. Dobrze widać było odmienne profile emocjonalne sympatyków najsilniej wspieranych kandydatów – empatyczny Ł. Gibały, rozczarowania M. Wassermann oraz dumy J. Majchrowskiego.

Badanie zostało przeprowadzone w pierwszej połowie października na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich mieszkańców Krakowa przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie firmy Alpaka Innovations.

Fot.: pixabay

Kraków

Kraków - najnowsze informacje