piątek, 22 października 2021 23:05

Atak niedźwiedzia w Tatrach

Autor Edyta Sowa
Atak niedźwiedzia w Tatrach

Wbrew spekulacjom i opowieściom grozy z udziałem niedźwiedzi, nie są one ani takie straszne ani niebezpieczne dla człowieka. Oczywiście, o ile ten zachowa się odpowiednio, nie zaczepi, nie dokarmi, a najlepiej jeśli na widok zwierza spokojnie, o ile to możliwe wycofa się.

Do takiej sytuacji doszło w czwartek 21 października, w miejscu oddalonym od szlaku turystycznego, w Dolinie Chochołowskiej. Zaskoczone zwierzę, najprawdopodobniej w akcie obrony, ugryzło starszego mężczyznę w nogę. Niedźwiedź nie wyczuł zapachu zbliżającego się człowieka (być może przez silny wiatr) pewnie nie spodziewał się spotkania w tym miejscu, i odebrał to bliskie spotkanie jako atak.  Wskutek tego zdarzenia turysta z poranioną nogą został przewieziony przez ratowników TOPR do zakopiańskiego szpitala. Skąd, po opatrzeniu niegroźnych ran, został wypuszczony do domu.

Jak informują pracownicy TOPR turyści każdego dnia (poza okresem zimowym) obserwują niedźwiedzie ze szlaków i nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Niedźwiedzie spodziewają się tam obecności ludzi i podchodzą na tyle blisko, na ile czują się bezpieczne, a ich celem nie jest kontakt z ludźmi, a już na pewno nie atak. Do sytuacji, którą można nazwać atakiem, doszło ostatnio na terenie naszego Parku w 1926 roku.

info i foto. TPN

Podhale

Podhale - najnowsze informacje