wtorek, 20 czerwca 2023 14:44

Nowa dyscyplina sportu: ucieczka przed pytaniami o wydatki publiczne? Radni alarmują w sprawie Igrzysk Europejskich w Krakowie [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Nowa dyscyplina sportu: ucieczka przed pytaniami o wydatki publiczne? Radni alarmują w sprawie Igrzysk Europejskich w Krakowie [WIDEO]

20 czerwca o godzinie 13 na skwerze Andrzeja Wajdy na krakowskich Plantach, przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego, odbyła się konferencja prasowa dotycząca Igrzysk Europejskich, które lada moment rozpoczną się w Krakowie.

Nie ich przebieg, a kwestia wydatków publicznych oraz słuszność organizacji tego wydarzenia w naszym mieście, były głównym  tematem spotkania. Swój głos zabrali kolejno radni województwa: Krzysztof Nowak, Tomasz Urynowicz, oraz radni miasta Krakowa: Dominik Jaśkowiec i Łukasz Sęk, którzy tworzą niezależny zespół kontrolny "Przejrzysta Małopolska" powołany przed rozpoczęciem Igrzysk Europejskich.

- Celem powołania naszej spółki było i jest sprawdzenie najważniejszego aspektu. Czy celowość oraz efektywność wydatkowania środków publicznych przynosi wymierne korzyści organizacji tych Igrzysk. Mówiąc o efektach, mam tu myśli wartość dodaną, czyli promocję, ilu turystów zawita do Krakowa, jak ta impreza sprzedaje się w Europie. Nie chodzi przecież tylko o wymiar wewnętrzny, ale zgodnie z zapowiedziami osób, które wyraziły zgodę na przyjęcie takiego formatu imprezy sportowej, to wydarzenie miało mieć charakter europejski, a nawet światowy - mówił Krzysztof Nowak, radny województwa małopolskiego.

Z kolei Tomasz Urynowicz zwrócił uwagę na fakt, że już po raz czwarty jako zespół wystąpili do organizatorów Igrzysk o komplet dokumentów ukazujących finansowanie poszczególnych elementów tego wydarzenia, jednak wciąż spotyka ich odmowa.

- Nowa księgowa początkowo powiedziała nam, że wygenerowanie tych dokumentów nie stanowi żadnego problemu, jednak gdy wyszła po zgodę swojego szefa, to wróciła już z nim, a ten oznajmił, że pani została oddelegowana do innych rozmów, natomiast Rada Nadzorcza miała podjąć decyzję o nierozmawianiu z Przejrzystą Małopolską - podkreślił.

Zdecydowana większość konferencji była poświęcona ocenie słuszności organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie. Radni biorący w niej udział - wśród wielu problemów - wymienili m.in. kompletny brak zainteresowania ze strony kibiców, ogromne koszty utworzenia aren do zmagań zawodników, znacznie przekraczające początkowy budżet, oraz niszowość wielu dyscyplin, które nie mają prawa zainteresować przeciętnego kibica.

Przypomnijmy, że Igrzyska Europejskie rozpoczną się już 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. W ich trakcie zawodnicy z 48 państw będą rywalizować o 253 komplety medali w 29 dyscyplinach. Część z konkurencji będzie jednocześnie stanowiła bezpośrednie kwalifikacje olimpijskie.

Igrzyska Europejskie - najnowsze informacje

Rozrywka