poniedziałek, 12 lipca 2021 13:20

"Graliśmy ze łzami w oczach". Nie żyje jedna z ostatnich więźniarek w Auschwitz

Autor Norbert Kwiatkowski
"Graliśmy ze łzami w oczach". Nie żyje jedna z ostatnich więźniarek w Auschwitz

W wieku 96 lat zmarła Esther Bejarano - jedna z ostatnich ocalałych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

W 1943 roku została wysłana do Auschwitz-Birkenau. Tam zgłosiła się na ochotnika na członka orkiestry dziewcząt, grając na akordeonie za każdym razem, gdy na rampę przybywały transporty z ludźmi z całej Europy.

- Graliśmy ze łzami w oczach. Nowo przybyli machali nam i klaskali, ale wiedzieliśmy, że zostaną zabrani prosto do komór gazowych - opowiadała. Z wielu relacji wynika, że obecność orkiestr miała wprowadzać w błąd co do faktycznego oblicza Auschwitz. - wspominała w wywiadzie dla Associated Press w 2010 roku

Po zakończeniu II Wojny Światowej, Esther Bejarano wyemigrowała do Izraela, wyszła za mąż i urodziła dwoje dzieci. Do Niemiec wróciła w 1960 roku, gdzie wraz ze swoimi dziećmi grała żydowskie piosenki w hamburskim zespole Coincidence, a także z hip-hopową grupą Microphone Mafia, by szerzyć antyrasistowskie przesłanie wśród niemieckiej młodzieży.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje