poniedziałek, 15 stycznia 2024 14:43

Nie żyje Marian Stolarczyk. "Był autorem ponad stu prac naukowych"

Autor Katarzyna Jamróz
Nie żyje Marian Stolarczyk. "Był autorem ponad stu prac naukowych"

– Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w piątek (12 stycznia) w wieku 84 lat zmarł Marian Stolarczyk, jeden z najwybitniejszych mieszkańców gminy Brzesko – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Dr hab. Marian Stolarczyk ukończył brzeskie Liceum Ogólnokształcące. Maturę zdał w 1958 roku, a dalszą naukę kontynuował na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Pracował na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie zajmował stanowisko kierownika Zakładu Historii XIX wieku oraz pełnił obowiązki dyrektora Instytutu Historii.

– W swojej pracy naukowej specjalizował się w badaniu dziejów Galicji i miast w niej leżących. Był autorem ponad stu prac naukowych, w tym wielu wydawnictw poświęconych historii Brzeska. Przez kilka dziesięcioleci współpracował z BIM-em, na którego łamach publikował szereg artykułów. Aktywnie działał  w Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół", Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Brzeskim Towarzystwie "Gryf" oraz w wielu innych organizacjach i stowarzyszeniach. Między innymi pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego – informuje Urząd Miasta.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w środę (17 stycznia) o godz. 14:00 w kościele parafialnym w Jasieniu.

Fot. UM Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka