piątek, 27 stycznia 2023 09:37

Nie żyje znana polska aktorka. Grała m.in. w Plebani, Na Wspólnej oraz Pitbullu

Autor Norbert Kwiatkowski
Nie żyje znana polska aktorka. Grała m.in. w Plebani, Na Wspólnej oraz Pitbullu

W wieku 85 lat zmarła niezwykle ceniona polska aktorka. O śmierci Barbary Radeckiej poinformował jej wnuk – Michał Bernard Radecki.

– Odeszła w spokoju, w domu, u boku swojego męża, mojego dziadka Janusza, z którym spędziła aż 63 lata. (…) Po niedawnym zdiagnozowaniu nowotworu zrezygnowała z terapii – wolała odejść w spokoju. (…) Chciała zejść ze sceny na własnych warunkach – świadomie i bez ociągania. Dowodem siły jej charakteru niech będzie to, że nie lubiąc nadanych jej imion (Barbara Julita), przez niemal całe życie konsekwentnie używała imienia Katarzyna – i pod takim imieniem wszyscy ją znali – napisał w swoich wspomnieniach.

Dziś zmarła moja babcia, Katarzyna (Barbara) Radecka. Odeszła w spokoju, w domu, u boku swojego męża, mojego dziadka...

Opublikowany przez Michała Bernard Radeckiego Sobota, 21 stycznia 2023

Barbara Radecka w latach 1968-1968 była solistką w zespole warszawskiej Opery Objazdowej. Jako aktorka występowała m.in. na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Lubuskiego Teatr w Zielonej Górze oraz dwukrotnie w spektaklach Teatru Telewizji (1989, 1997). Natomiast jako reżyserka, w latach 1973-1993 współpracowała z teatrami we Wrocławiu, Gnieźnie, Białymstoku, Tarnowie, Olsztynie, Zielonej Górze, Łodzi, Jelenie Górze, Łodzi, Elblagu, Koszalinie, Toruniu, Poznaniu, Płocku, Słupsku oraz Częstochowie. Od 2012 roku prowadziła w Warszawie amatorski Teatr Pogotowie Poetyckie.

Widzowie mogli ją świetnie znać z takich serial, jak: "Na Sygnale", "Plebania", "Na Wspólnej" oraz "Pitbull".

Foto: Zdjęcie poglądowe/znicz

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka