niedziela, 28 marca 2021 16:19

Zakopane. Nocna akcja toprowców. Taternicy utknęli na Kazalnicy

Autor Marzena Gitler
Zakopane. Nocna akcja toprowców. Taternicy utknęli na Kazalnicy

Złe warunki w Tatrach. Ratownicy TOPR pomagali pięciu taternikom, którzy mieli problemy na ścianie Kazalnicy Cubryńskiej.

Wezwanie o pomoc z okolic Morskiego Oka dotarło do TOPR wczoraj wieczorem. Grupa pięciu taterników, którzy wspinali się na ścianie Kazalnicy Cubryńskiej poinformowała o odpadnięciu od skały. Jedne ze wspinaczy miał silne krwawienie nogi zranionej rakiem. Ratownicy asekurowali drogę do szpitala wspinacza, który ewakuował się na linie do podnóża skały przy wsparciu partnera. Trzech pozostałych wspinaczy musiało nocować w ścianie, bo nie dali rady sami zjechać.

Nad ranem śmigłowiec TOPR dwukrotnie startował z pomocą dla wspinaczy - informuje Tygodnik Podhalański. Problemem była zła pogoda. Dopiero za drugim razem udało mu się bezpiecznie wylądować i przetransportować taterników.

Równolegle na pomoc wspinaczom ruszyła też piesza wyprawa ratunkowa. W sumie w akcji brało udział kilkunartu toprowców.

Trudne warunki w Tatrach

Jak informuje TOPR w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych bardzo twardy i zmrożony - występuje lodoszreń. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. W żlebach oraz w miejscach zacienionych twardy śnieg utrzymuje się przez cały dzień. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Gdzieniegdzie szlaki są pozawiewane i występują zaspy. Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest ślisko i występują oblodzenia, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych. Po południu, w miejscach nasłonecznionych śnieg robi się mokry oraz tworzy się breja i błoto pośniegowe.

Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. "za Kopą" i jest wytyczone tyczkami.

Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

Wybierając się w góry warto też pamiętać, że z powodu epidemii schroniska ograniczyły swoją działalność, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. O szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługę schronisk.

fot. ilustracyjna: W.Mateja/ TOPR

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka