piątek, 7 stycznia 2022 13:19

Niedzielski o małopolskiej kurator: "Potępiam oznaki braku rozumu". Kurator przeprasza

Autor Tomasz Stępień
Niedzielski o małopolskiej kurator: "Potępiam oznaki braku rozumu". Kurator przeprasza

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w bardzo ostrych słowach skomentował wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak na temat szczepień.

Temat wypowiedzi kurator Nowak pojawił się na konferencji prasowej, w trakcie której minister apelował o przyjmowanie szczepionek. — Zbliża się omikron, mamy dzisiaj informację, że w ramach sekwencjonowania genomu ta liczba wykrytych przypadków [Omikrona] wynosi 112 – powiedział minister zdrowia. Dziennikarze dopytywali jednak o komentarz ministra do dzisiejszego wywiadu Barbary Nowak dla radia zet, w którym jednoznacznie wypowiedziała się przeciwko obowiązkowi szczepień, a same preparat nazwała „eksperymentem medycznym”. – Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem, by kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać. Uważam, że człowiek dorosły i wolny musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać – mówiła kurator w Radiu ZET, pytana o obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli. – Zwłaszcza, jeśli konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone – dodała.

Minister Niedzielski postawę traktowania szczepionek jako eksperymentu ostro skrytykował. – Potępiam takie oznaki braku rozumu i apeluję o pewnego rodzaju wstrzemięźliwość. Jeżeli ktoś chce się popisać, zaistnieć medialnie, to powinien zdawać sobie sprawę, że bierze na siebie ogromną odpowiedzialność – powiedział minister i dodał: – O takich wybrykach słyszymy systematycznie, że znajduje się osoba "oświecona", która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światu nauki. Niestety są to oczywiście kolejne wpadki i niefortunne wypowiedzi. Rzeczywistość jest taka, że to nie jest żaden eksperyment. Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację.

Po kilku godzinach kurator Nowak przyznała, że racja była po stronie ministra. – Przyznaję, że  mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i  nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego – napisała Barbara Nowak w mediach społecznościowych.

Fot: Twitter/Małopolskie Kuratorium

Małopolska - najnowsze informacje