wtorek, 26 stycznia 2021 15:03

Niepołomice. Rusza modernizacja Błoń

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Rusza modernizacja Błoń

25 stycznia w Niepołomicach podpisano umowę z wykonawcą, który zaprojektuje i wykona modernizację tzw. "niepołomickich Błoń". Kiedy mieszkańcy będą mogli wybrać się tam na spacer wśród zieleni?

Wykonawcą inwestycji jest firma AKG Architektura Krajobrazu, z ramienia której umowę podpisywał Prezes Zarządu, Marcin Gajda. Firma jest doświadczonym wykonawcą. W swojej trzydziestoletniej historii zaprojektowała i wykonała wiele terenów zielonych i parkowych. Pochwalić się może między innymi rewitalizacją parku w Wilanowie, renowacją warszawskich Łazienek Królewskich. W Krakowie brali udział w renowacji parków: Krakowskiego i Jordana.

- To dla nas ważna inwestycja, o której rozmawiamy z mieszkańcami od lat - powiedział burmistrz Roman Ptak.

Prezes Gajda zapewnił, że będzie współpracować z przyrodnikami, aby zapewnić maksymalną ochronę zwierzętom i cennym roślinom żyjącym na terenach inwestycji.

Zadanie podzielone zostało na dwa etapy. Pierwszy obejmuje samo utworzenie nowych terenów zielonych i potrwać ma do kwietnia 2022 roku. Drugi zaś ich utrzymanie: najpierw przez rok, a później przez kolejne 24 miesiące. Łącznie umowa obowiązuje do końca kwietnia 2025 roku.

Prace budowlane ruszą już w najbliższych dniach. Na początek będzie to wycinka i prace sieciowe.

Inwestycja zakłada rewitalizację terenu o powierzchni ponad 5 ha i stworzenie nowego miejsca do rekreacji i wypoczynku w bliskim sąsiedztwie zamku, a dokładnie między zamkiem a drogą krajową nr 75.

Modernizacja, która pochłonie 9.8 mln zł zakończy się w maju 2022 roku. Na realizację zadania Niepołomice uzyskały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Infrastruktura i Środowisko (ze środków Europejskiego Funduszu Spójności) w wysokości 6,5 mln zł.

- To praca na żywym organizmie - dodał wiceburmistrz Adam Twardowski. Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo podczas wydarzeń czy koncertów, które tradycyjnie odbywają się w okolicach placu budowy.

foto: UMiG Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje