środa, 21 lutego 2024 06:07

"Niestety, nie dało się jej uniknąć". Trwa wycinka drzew w związku z budową ścieżki rowerowej

Autor Mirosław Haładyj
"Niestety, nie dało się jej uniknąć". Trwa wycinka drzew w związku z budową ścieżki rowerowej

19 lutego przystąpiono do kolejnego etapu prac przy budowie ścieżki rowerowej wzdłuż al. 29 Listopada. Tym razem prowadzona jest niezbędna wycinka drzew.

Wzdłuż al. 29 Listopada (na odcinku od Żelaznej do Woronicza) trwa budowa ścieżki rowerowej. Prace rozpoczęły się już w listopadzie ubiegłego roku. 19 lutego przystąpiono do kolejnego etapu prac. Tym razem prowadzona jest niezbędna wycinka drzew.

-Decyzja o wycince drzew została poprzedzona długotrwałą dyskusją o możliwości jej uniknięcia. Brali w niej udział przedstawiciele organizacji ekologicznych. Zlecono opracowanie specjalnej ekspertyzy dendrologicznej. Sporządził ją Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM). Niestety, nie dało się jej uniknąć

-przekazują urzędnicy i dodają:

-Eksperci po przeprowadzonych badaniach wskazali, że rzeczywisty stan drzew jest bardziej problematyczny, niż wskazywał na to wizualny stan zdrowotny. W ich ocenie istniało ryzyko wyłamań czy złamań drzew z powodu spróchniałych pni, a także właściwości gatunku. Dodatkowo lokalizacja drzew stwarzała wysokie ryzyko wypadku z udziałem ludzi i mienia z powodu sąsiedztwa chodnika i jednej z głównych arterii jezdni o relatywnie dużym natężeniu ruchu. Rozważano pozostawienie części drzew, jednak skutkowałoby to zmianą korelacji osłonowych pomiędzy poszczególnymi osobnikami, zmieniając ich ekspozycję na wiatr, co również doprowadzić mogło do złamań czy przewrócenia się. W związku z tym podjęto decyzję o nasadzeniach zastępczych. 7 drzew zostanie posadzonych w bliskim sąsiedztwie budowanej drogi dla rowerów, do tego dojdzie też 620 krzewów róż oraz kolejnych 35 drzew.

Obecnie koncentrują się one w rejonie ulicy Wileńskiej. Zamknięto tam chodnik dla pieszych.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka