poniedziałek, 2 grudnia 2024 14:57, aktualizacja 5 godzin temu

Nowi terytorialsi ślubowali w Tarnowie

Autor Marzena Gitler
Nowi terytorialsi ślubowali w Tarnowie

W sobotę, 30 listopada na Rynku w Tarnowie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczysta przysięga w Tarnowie


„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg” – te słowa żołnierskiej przysięgi wymówiło na tarnowskim rynku blisko 60 nowych żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wstąpili oni do batalionów w Limanowej, Tarnowie, Oświęcimiu oraz podkrakowskiej Rząsce.Przysięga to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego.

Podczas uroczystości odbyła się także promocja 42 żołnierzy, w tym 7 kobiet, na pierwszy stopień podoficerski kadetów Kursu Podoficerskiego SONDA.
W uroczystej przysiędze na tarnowskim rynku wziął udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecni byli także: dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński, prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny oraz starosta tarnowski Jacek Hudyma.

- Przysięga wojskowa jest wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Bycie żołnierzem Wojska Polskiego, wkładanie tego wyjątkowego munduru jest źródłem dumy. Gratuluję podjętej decyzji i dziękuję za to, że czujecie się odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszego kraju i chcecie służyć społeczności lokalnej – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. - Przysięga to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. To moment, który pozostanie w pamięci na zawsze. Dzisiejsze przysięgę i ślubowanie złożycie w mieście bohaterów. Tu urodził się hetman wielki koronny Jan Tarnowski. Tu spoczywa przywódca węgierskiej Wiosny Ludów, bohater kilku narodów – generał Józef Bem. Ta pamięć zobowiązuje. Obliguje i zmusza do wysiłku, by dorównać tamtym bohaterom – mówił dowódca 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Na przybyłych gości czekały także między innymi prezentacja sprzętu i uzbrojenia. Zainteresowani służbą dla Polski mogli uzyskać wszystkie niezbędne informacje w namiotach promocyjnych służb mundurowych. Dla dzieci przygotowano specjalną strefę edukacyjno-zabawową. Wszyscy goście mogli także spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki

Najbliżej nas i najszybciej z pomocą


Przypomnijmy, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” została sformowana w 2018 roku. Liczy obecnie ponad 2 200 żołnierzy i składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty (w Krakowie-Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie i Limanowej) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jednostka stale się powiększa. - Blisko 130 ochotników zdecydowało się dołączyć do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Serdecznie gratuluję tej decyzji! Wola służenia Ojczyźnie to wielki i piękny wyraz patriotyzmu. Wśród nowych rekrutów są osoby w przedziale wiekowym od 18 do 53 lat. Mamy zatem młodych, którzy na początku swojej drogi zawodowej postawili na Wojsko. Ale są i bardziej dojrzałe osoby, z doświadczeniem życiowym, chcący wnieść swoją wiedzę i umiejętności do służby wojskowej. Wszyscy gotowi podjąć wyzwanie, by dbać o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i służyć lokalnej społeczności – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar. - Żołnierze 11 MBOT wspierają lokalne społeczności w momentach, gdy pomoc jest najbardziej potrzebna. Widzieliśmy to zaangażowanie bardzo wyraźnie we wrześniu, gdy zmagaliśmy się ze skutkami ulew. Obecnie małopolscy żołnierze są zaangażowani w pomoc powodzianom w miejscowości Lądek-Zdrój. Dziękuję za tę gotowość do natychmiastowych, wielowymiarowych działań oraz za ich sprawne wykonywanie, z pożytkiem dla mieszkańców! Tym bardziej cieszy fakt, że terytorialsi rosną w siłę, co potwierdza dzisiejsze wcielenie – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Jak dołączyć do BOT?


Niedawno w podkrakowskiej Rząsce – siedzibie 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – odbyło się kolejne już w tym roku wcielenie. Wcielenie, czyli pierwszy dzień żołnierskiej drogi, to przede wszystkim możliwość zapoznania się z jednostką. Najpierw fryzjer, stołówka, potem sprawy administracyjne, wreszcie – poznanie zasad codziennej służby i funkcjonowania „terytorialsów”. To też wstęp do tzw. „szesnastki”, czyli szkolenia podstawowego.

- Rekruci, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z Wojskiem, rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe, a osoby w przeszłości związane z armią, zapoznają się z nowym systemem szkoleniowym w ramach 8-dniowego szkolenia wyrównawczego. Udział w szkoleniu w Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej to szansa do nabycia nowych umiejętności, skorzystania z unikatowego szkolenia z uczestnikami misji zagranicznych i byłymi żołnierzami wojsk specjalnych – mówi dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.

Szkolenie wstępne ma na celu wdrożenie ochotnika do służby w komponencie terytorialnym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W praktyce szkolenie to obejmuje zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich. Nim jednak ochotnik rozpocznie praktyczne ćwiczenia, zobowiązany jest do zaliczenia podstaw teoretycznych kursu podstawowego.

Po ukończeniu szkolenia podstawowego żołnierze zdadzą egzamin – pętlę taktyczną. Pętla to szereg zadań taktycznych obejmujących zagadnienia z zakresu całego szkolenia podstawowego. Zaliczana jest w ciągu 12-godzinnego ćwiczenia zintegrowanego pododdziałów szkolnych. Wykonywana jest niezależnie od warunków pogodowych i jest dość intensywna. Żołnierze muszą się nie tylko wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne.

Po zdaniu tego szczególnego sprawdzianu żołnierze składają przysięgę wojskową w towarzystwie swoich rodzin i znajomych oraz kolegów ze szkolenia wyrównawczego.

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej to jednostka, w której można służyć Ojczyźnie, nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków. Formacja umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową.

Kolejne wcielenie zaplanowane jest na 18 stycznia 2025 roku.

Inf. i fot. MUW

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka