poniedziałek, 17 listopada 2025 06:22, aktualizacja 2 godziny temu

Pogoda na 17 listopada: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Podhale, Miechów

Pogoda na 17 listopada: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Podhale, Miechów

W Polsce dziś pogoda typowo jesienna, a wkrótce poczujemy pierwszy oddech zimy. W co się ubrać do pracy i czy na spacer? Sprawdziliśmy prognozę dla Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Podhala i Miechowa – zobacz, co zapowiadają synoptycy w Twoim rejonie.

Poniedziałek w Małopolsce upływa pod znakiem mokrej, późnojesiennej aury: przez cały dzień dominują opady deszczu, a wieczorem w chłodniejszych rejonach możliwe są opady mieszane i oblodzenie. IMGW wydał żółte ostrzeżenia dla południowej części regionu: intensywny deszcz, lokalnie deszcz ze śniegiem, a po zmroku marznące nawierzchnie. Na potokach podhalańskich i w dorzeczu Dunajca możliwe szybkie wzrosty stanów wód. To dzień na parasol, ciepłą, nieprzemakalną kurtkę i ostrożną jazdę. Przed wyjściem — gorąca herbata lub kawa.

Ostrzeżenia IMGW

  • Południe Małopolski (Podhale, Sądecczyzna): żółte alerty na intensywny deszcz i oblodzenie od godzin wieczornych.
  • Sytuacja hydrologiczna: możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w zlewniach Białego Dunajca i Dunajca.
  • Ogólnopolsko: IMGW zapowiada dziś opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem/śniegu – południe kraju w strefie silniejszych opadów.

Kraków

W Krakowie od rana do wieczora przelotny i okresami ciągły deszcz, w najcieplejszym momencie około 8–9°C. Po zachodzie słońca temperatura spadnie w okolice 3–5°C i miejscami możliwy będzie deszcz ze śniegiem. Wiatr słaby do umiarkowanego, mokra nawierzchnia i gorsza widzialność w opadach. Konieczny dziś parasol lub wodoodporna kurtka. Na drogach ślisko.

Tarnów

W Tarnowie dominują chmury i deszcz – słaby, chwilami umiarkowany. Temperatura do 9°C, wieczorem spadek do 3–4°C; późnym wieczorem możliwe kolejne opady. Warunki sprzyjają krótkim aktywnościom na zewnątrz (parasol obowiązkowo), ale dłuższy spacer lepiej zaplanować między strefami opadów. Na drogach – mokro, miejscami zamglenia.

Nowy Sącz

Sądecczyzna z najwilgotniejszym scenariuszem: deszcz okresami przez większość dnia, 8–9°C w południe, po zmroku szybkie ochłodzenie do 2–4°C. IMGW ostrzega dodatkowo przed oblodzeniem wieczorem i w nocy – po opadach mokre jezdnie i chodniki mogą zamarzać. W dorzeczu Dunajca oraz na Kamienicy i Łubince możliwe szybkie wzrosty stanów wód. W planach dnia warto połączyć krótsze wyjście na świeże powietrze z domowym odpoczynkiem. Kierowcy: wyraźnie wydłużcie dystans hamowania.

Podhale (Zakopane i okolice)

Na Podhalu najchłodniej: w dzień 4–7°C, deszcz, wieczorem przechodzący w śnieg. Obowiązują żółte alerty IMGW ostrzegające przed na intensywnym deszczem (miejscami do 30–40 mm) oraz oblodzeniem po zmroku. Wysoko w Tatrach możliwy mokry śnieg i bardzo śliskie odcinki szlaków – dziś lepszym pomysłem będą Krupówki niż dłuższa górska wycieczka. Jeśli jedziecie z Krakowa, liczcie się ze śliską nawierzchnią oraz lokalnymi zamgleniami.

Miechów i północ Małopolski

W Miechowie pogoda typowo listopadowa: dużo chmur, przelotne opady, maksymalnie około 7–8°C. Po południu wyraźne ochłodzenie, wieczorem 1–3°C i przelotne opady, miejscami marznące. Kierowcy na DK7 i lokalnych drogach powinni uważać na nagłe spadki przyczepności.

fot. Pixabay

Obserwuj nas w Google News

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka