wtorek, 1 marca 2022 15:34

Od dzisiaj uchodźcy z Ukrainy autostradą za darmo. Ale nie tylko oni

Autor Tomasz Stępień
Od dzisiaj uchodźcy z Ukrainy autostradą za darmo. Ale nie tylko oni

Pojazdy z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi od dzisiaj, tj. 1 marca, mogą podróżować autostradą A4 Katowice-Kraków bez opłat. Taką decyzję podjęła spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami, a Krakowem. Ale to nie wszystko –zwolnione z opłat za przejazd tym odcinkiem są także polskie pojazdy z pomocą dla obywateli Ukrainy zgłoszone przez organizacje pozarządowe.

Bezpłatne przejazdy A4 Katowice-Kraków nie wymagają okazywania żadnego dokumentu. W  przypadku obywateli Ukrainy podstawą do zwolnienia z opłaty za przejazd są ukraińskie numery rejestracyjne. Polskie organizacje pozarządowe zaangażowane w pomoc na rzecz Ukrainy muszą zgłosić zarządcy A4 Katowice-Kraków przejazd z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem przesyłając na adres mailowy:  ua@autostrada-a4.pl następujące informacje:

• nazwę i dane teleadresowe organizacji organizującej pomoc humanitarną dla Ukrainy,

• numery rejestracyjne pojazdów przewożących pomoc,

• datę i trasę przejazdu.

Zwolnienie z opłaty na bramkach dotyczy wszystkich kategorii pojazdów i ma obowiązywać co najmniej do końca marca br.  Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uzyskała zgodę Ministerstwa Infrastruktury na zastosowanie preferencji.

– Ukraina potrzebuje dzisiaj solidarności i wsparcia w każdej możliwej formie. Chcemy umożliwić swobodny przejazd przez bramki zarówno uchodźcom, jak i obywatelom Ukrainy, którzy wracają z  Polski do swojego kraju, a także organizacjom zaangażowanym w niesienie pomocy w każdej formie –  mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM S.A. – Zwracamy się do pozostałych kierowców, podróżujących na co dzień autostradą A4 Katowice-Kraków, żeby korzystali z automatycznych metody płatności na dedykowanych, skrajnych lewych bramkach na placach poboru opłat. Zależy nam na tym, żeby w okresie wzmożonego ruchu, jaki obserwujemy w związku z sytuacją w Ukrainie, przejazd przez place poboru opłat był dla wszystkich możliwie najbardziej sprawny.

Małopolska - najnowsze informacje