sobota, 10 września 2022 09:35

Od października pociągi dojadą do Przeciszowa. "Zyskają na tym mieszkańcy"

Autor Katarzyna Jamróz
Od października pociągi dojadą do Przeciszowa. "Zyskają na tym mieszkańcy"

Wicemarszałek Łukasz Smółka przedstawił w środę (7 września) informację na temat wydłużenia połączeń kolejowych SKA 2 w kierunku Oświęcimia. Od 1 października część pociągów zostanie wydłużona do stacji Przeciszów, na czym zyskają mieszkańcy i przedsiębiorcy z Małopolski, także ci z wadowickiego powiatu. W spotkaniu poświęconym temu tematowi wziął udział m.in. radny województwa Rafał Stuglik oraz samorządowcy, w tym starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

– Już od października mieszkańcy naszego regionu zyskają na wydłużeniu linii kolejowej SKA 2 do stacji w Przeciszowie. Stawiamy na rozwój kolei i na Małopolskę równych szans. Kolej jest bezpiecznym, ekologicznym i szybkim środkiem komunikacji. Korzystają z niego chętnie Małopolanie, zyskają również przedsiębiorcy i turyści odwiedzający nasz region – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Nowe połączenie jest efektem wypracowanego kompromisu między oczekiwaniami mieszkańców miejscowości położonych przy omawianej trasie oraz planami Spółki PKP PLK S.A. Prowadzone były liczne uzgodnienia z udziałem przedstawicieli Województwa Małopolskiego, gmin i powiatów obejmujących terytorialnie odcinek Skawina – Oświęcim oraz spółek PKP PLK S.A. i Koleje Małopolskie sp. z o.o.

Owocem tych działań jest nowa oferta zakładająca przedłużenie 10 par pociągów relacji Kraków Główny – Podbory Skawińskie do Przeciszowa, która zacznie obowiązywać od 1 października 2022 r.

Przygotowany rozkład jazdy z jednej strony da mieszkańcom zdecydowanej większości miejscowości położonych przy linii nr 94 możliwość dojazdów do Krakowa, natomiast z drugiej umożliwi realizację przez PKP PLK S.A. zaplanowanych prac inwestycyjnych.

Inf. Starostwo Powiatowe w Wadowicach
Fot. UMWM

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje