czwartek, 8 września 2022 08:42

Myślenice. Będzie jeździło się lepiej! "Zyskają na tym wszyscy mieszkańcy Małopolski"

Autor Patryk Trzaska
Myślenice. Będzie jeździło się lepiej! "Zyskają na tym wszyscy mieszkańcy Małopolski"

We wtorek (6 września) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego podpisana została umowa na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy obwodnicy Myślenic. Warto przypomnieć, że pomysł na budowę północno-wschodniej obwodnicy miasta został opracowany w myślenickim magistracie. Burmistrz Jarosław Szlachetka wystąpił do Małopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich o realizację tej koncepcji, a Rada Miejska, uchwałą podjętą na koniec czerwca, zabezpieczyła na dofinansowanie tego zadania 100 tys. zł.

Podczas podpisania umowy, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka podkreślał wagę tej inwestycji dla mieszkańców całej Małopolski. – Budowy nowej obwodnicy wschodniej Myślenic to inwestycja strategiczna nie tylko dla mieszkańców miasta Myślenice, ale całej gminy myślenickiej, powiatu Myślenickiego, ale także wszystkich Małopolan. To też dobra widomość dla tych, którzy nas odwiedzają, którzy podróżują drogami wojewódzkimi, chociażby od strony  Rzeszowa, Krakowa, czy od strony Województwa Śląskiego, chociażby od Bielska Białej. Budowa obwodnicy wschodniej wpłynie na polepszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego na zakopiance, ale także na drodze wojewódzkiej, która przebiega dzisiaj przez centrum miasta – mówił Szlachetka.

Polityk zwracał również uwagę na fakt, jak obwodnica wpłynie na uruchomienie nowych terenów przemysłowych. –Chcemy również ograniczyć w znaczny sposób wjazd samochodów do centrum Myślenic. Dzisiaj ruch, odbywa się do strefy przemysłowej na Dolnym Przedmieściu, stwarzając korki na tej drodze. Nowa droga pozwoli na uruchomienie nowych terenów inwestycyjnych w strefie przemysłowej takiej jak Jawornik czy Polanka i skomunikuje te zakłady, które dzisiaj istnieją, funkcjonują i są miejscami pracy dla wielu mieszkańców Małopolski – podkreślał Burmistrz Myślenic.

Kiedy w takim razie możemy się spodziewać oddania obwodnicy do użytku? – Docelowo zakładamy, że proces przygotowania dokumentacji tej koncepcji, projektu budowlanego, jak również samej inwestycji będzie wynosił około 5/ 6 lat. Oczywiście biorąc pod uwagę te optymistyczne założenia. Koszty wykonania takiej drogi są na poziomie około 60/70 milionów złotych. Docelowo te koszty będzie można określić, kiedy zostanie wybrany ten właściwy, ostateczny wariant przebiegu tej drogi po terenie naszej gminy – zaznaczał Jarosław Szlachetka.

Myślenice - najnowsze informacje