środa, 29 kwietnia 2020 06:37, aktualizacja 5 lat temu

Ogrzewanie na podczerwień – nietypowa, lecz skuteczna metoda grzewcza

Autor Głos 24
Ogrzewanie na podczerwień – nietypowa, lecz skuteczna metoda grzewcza

W większości domów w Polsce stosuje się technikę ogrzewania z wykorzystaniem pieców centralnego ogrzewania. Wówczas dochodzi do podwyższenia temperatury w grzejnikach, które oddają ciepło do pomieszczenia i nagrzewają je. Ogrzewanie na podczerwień działa zupełnie inaczej.

Dom można ogrzewać na wiele sposobów. Aktualnie do dyspozycji mamy nie tylko tradycyjne źródła ciepła, w tym drewno, węgiel czy gaz, ale także źródła innego typu, w tym te odnawialne, a także prąd, który wykorzystuje ogrzewanie na podczerwień, inaczej IR – infrared.

Przez długi czas ogrzewane elektryczne na podczerwień uznawane było za mało efektywne, a także bardzo drogie. Jednak dzisiaj, nowoczesne ogrzewanie tego typu pozwala na uzyskanie doskonałych efektów bez ponoszenia wysokich wydatków.

Jak dokładnie działa ogrzewanie na podczerwień? Warto przyjrzeć się bliżej tej właśnie metodzie.

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Promienniki podczerwieni to urządzenia, które przeznaczone są do ogrzewania na podczerwień. Mogą mieć one postać paneli grzewczych czy też grzejników lub mat, które emitują promieniowanie podczerwone – IR.

Tego typu promienniki to ogrzewanie elektryczne, czyli wymagają one zasilania prądem elektrycznym. Warto jednak zaznaczyć, że same w sobie nie emitują one ciepła oddawanego do powietrza jak tradycyjne grzejniki, ale ogrzewają obiekty i osoby znajdujące się wewnątrz.

Promieniowanie podczerwone jest wychwytywane przez znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty, na przykład meble, a także osoby. Nagrzewa ono te obiekty, które kumulują w sobie ciepło i jego część oddają do pomieszczenia, dogrzewając je.

Taka technika ogrzewania daje błyskawiczny efekt – komfort cieplny można odczuć natychmiast, a nagrzewanie się pomieszczeń odbywa się szybciej niż tradycyjnymi technikami.

Warto przy tym zaznaczyć, że ogrzewanie na podczerwień posiada także szereg innych zalet, które powodują, że to ogrzewanie elektryczne jest warte uwagi.

Wśród najważniejszych zalet ogrzewania na podczerwień wymienia się:

• Bezobsługowość – bardzo wygodna obsługa, która może odbywać się także za pomocą pilota, aplikacji czy strony internetowej. Wybrane modele posiadają także własne termostaty pozwalające na optymalne wyregulowanie temperatury.

• Estetyczny wygląd – panele grzewcze mogą stać się efektownym elementem aranżacji wnętrz.

• Zdrowie – ogrzewanie na podczerwień nie powoduje ruchu powietrza i kurzu, dlatego rekomendowane jest dla alergików.

• Łatwy montaż – grzejniki na podczerwień nie wymagają podpinania ich do instalacji centralnego ogrzewania, ale tylko do prądu.

• Oszczędność – wykonanie instalacji bazującej na grzejnikach na podczerwień, a także jej eksploatacja są przystępne cenowo.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka