Zaniepokojeni mieszkańcy Oświęcimia zgłosili podejrzenia o transport nielegalnych imigrantów na stację paliw przy Galerii Niwa. Straż Graniczna wyjaśnia, kto rzeczywiście pojawia się w tym miejscu.
Sygnały od mieszkańców: busy z cudzoziemcami na niemieckich numerach
Czy na stację paliw przy Galerii Niwa w Oświęcimiu przywożeni są nielegalni imigranci? Takie informacje otrzymaliśmy od zaniepokojonych mieszkańców miasta.
Kilka dni temu redakcja Głos24 odebrała sygnały, że na wspomnianą stację regularnie podjeżdżają busy na niemieckich rejestracjach, przewożące grupy osób wyglądających na mieszkańców krajów arabskich. Obserwacje te wzbudziły podejrzenia o możliwy nielegalny transport imigrantów.

Reakcja Straży Granicznej: kontrola cudzoziemców
W tej sprawie skontaktowaliśmy się z mjr. Jackiem Michałowskim, rzecznikiem prasowym Straży Granicznej, reprezentującym Grupę Zamiejscową Straży Granicznej w Oświęcimiu.
Jak poinformował nas rzecznik, jednostka otrzymała zgłoszenia dotyczące tej lokalizacji. 25 czerwca 2025 roku funkcjonariusze SG przeprowadzili kontrolę osób przebywających na miejscu.
Po weryfikacji ustalono, że są to obywatele Rumunii, będący obywatelami Unii Europejskiej, którzy legalnie przebywają w Polsce. Do Oświęcimia przyjeżdżają własnymi samochodami, część zarejestrowana jest rzeczywiście w Niemczech. Jak wyjaśniła Straż Graniczna, osoby te przemieszczają się w celach zarobkowych – do pracy w Niemczech lub w drodze powrotnej do Rumunii.
Monitoring terenu i dalsze działania służb
Jak zapewnia Straż Graniczna, teren stacji paliw przy Galerii Niwa pozostaje pod stałym nadzorem. Funkcjonariusze będą kontynuować rozpoznanie w celu wykrycia ewentualnych przypadków nielegalnej migracji.

Od chwili powołania Grupy Zamiejscowej w Oświęcimiu – 24 stycznia 2025 r. – funkcjonariusze skontrolowali legalność pobytu 323 osób. W wyniku działań:
- Zatrzymano 14 cudzoziemców,
- Przeprowadzono kontrole w 3 firmach,
- Wystawiono 9 mandatów,
- Zatrzymano 4 karty pobytu,
- 7 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową.

Bezpieczeństwo i legalność zatrudnienia priorytetem służb
W obliczu narastających obaw mieszkańców przed nielegalną migracją obecność Grupy Zamiejscowej SG w Oświęcimiu przynosi realne korzyści. Dzięki jej działaniom:
- Wzmacniane jest bezpieczeństwo regionu,
- Zapobiega się nielegalnej migracji i przestępczości,
- Prowadzone są kontrole legalności zatrudnienia, co wspiera lokalny rynek pracy i chroni go przed nadużyciami.

Oświęcim na trasie migracyjnej. Region pod szczególnym nadzorem
Zachodnia Małopolska, z racji swojego położenia między aglomeracjami krakowską i śląską oraz rozwiniętą infrastrukturą drogową, jest ważnym punktem tranzytowym. To właśnie przez ten region przebiegają szlaki migracyjne, które wymagają szczególnej kontroli.
Dodatkowo dynamiczny rozwój, obecność stref aktywności gospodarczej oraz atrakcyjna oferta turystyczna sprawiają, że region przyciąga zarówno turystów, jak i cudzoziemców, co może generować potencjalne ryzyka.
Nowe możliwości dla lokalnej społeczności
Powstanie Grupy Zamiejscowej w Oświęcimiu to nie tylko reakcja na zagrożenia, ale także szansa dla mieszkańców. Nowa jednostka umożliwia podjęcie służby w strukturach Straży Granicznej, a tym samym:
- Wspiera lokalny rynek pracy,
- Zwiększa obecność służb mundurowych w terenie,
- Buduje kompetencje i bezpieczeństwo społeczności.
Czujność obywatelska ma znaczenie
Niepokoje mieszkańców traktujemy z pełną powagą. Dziękujemy za przekazane sygnały – to dzięki obywatelskiej czujności możliwa jest szybka i skuteczna reakcja odpowiednich służb.
Przykład sytuacji przy Galerii Niwa pokazuje, że warto zgłaszać wszelkie podejrzenia, nawet jeśli ostatecznie nie potwierdzają się obawy. Straż Graniczna nie pozostaje bierna – każde zgłoszenie jest analizowane i sprawdzane.
Kontakt do Straży Granicznej — Grupy Zamiejscowej:
ul. Stanisława Wyspiańskiego 10, 32-600 Oświęcim
tel. 12 254 2000, fax. 12 254 2005
e-mail: sdo.krakow@strazgraniczna.pl
Piotr Franaszek, fot. Głos24