piątek, 10 kwietnia 2020 13:26, aktualizacja 5 lat temu

Okulista a optometrysta - różnice

Autor Artykuł sponsorowany
Okulista a optometrysta - różnice

Okulistyka to dziedzina medycyny zajmująca się budową, czynnościami i leczeniem oczu. Działania optometrysty koncentrują zaś na wadach wzroku i ich korekcie. Zwykle, jeśli mamy problem ze wzrokiem, udajemy się do okulisty, który w kompleksowy sposób zajmie się badaniem wzroku. Poza okulistami mamy przecież jeszcze optometrystów - czym oni się zajmują? Czy można się do nich udać w zastępstwie okulisty?

Kim jest optometrysta?

Optometria to dziedzina wiedzy stosowanej, której przedmiotem zainteresowania jest proces widzenia i te narzędzia oraz techniki, które prowadzą do jego poprawy. Optometrysta to specjalista zajmujący się przede wszystkim zaburzeniami i wadami wzroku.

Optometrysta według międzynarodowej definicji przyjętej w 1993 roku jest przedstawicielem autonomicznego zawodu należącego do ochrony zdrowia. Optometrysta wedle tej definicji praktykuje w zakresie badań, diagnoz i postępowania w przypadku wady widzenia oraz rehabilitacji wzroku. Dokładny zakres czynności optometrysty określany jest na poziomie kraju na podstawie ustaw lub rozporządzeń (w Polsce jest to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczące klasyfikacji zawodów). Optometrysta z racji, że zajmuje się wadami wzroku, może być dobrym wyborem w przypadku chęci skorygowania tychże wad lub pozbycia się związanego z nimi dyskomfortu. Pomoże nam w przypadku diagnozy zaburzeń gałki ocznej, może przepisać okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe oraz zaleci co robić, by zabezpieczyć wzrok w miejscu pracy.

Różnica między okulistą a optometrystą

Okulista jest lekarzem, więc poza badaniem wzroku może on przeprowadzać zabiegi chirurgiczne i diagnozować choroby. Aby zostać optometrystą, konieczne jest uzyskanie dyplomu  ukończenia studiów wyższych z zakresu optometrii. Katedrę Optometrii i Biologii Układu Wzrokowego znajdziemy m.in. na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, ale tytuł magistra optometrii zdobyć też można w ramach studiów na wydziale fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W praktyce jest tak, że optometrysta jest osobą właściwą do oceny wyników badania wzroku, może również sprawdzić ostrość, pole widzenia czy ciśnienie śródgałkowe. To z nim także można porozmawiać na temat koniecznych ćwiczeń wzroku oraz ogólnych porad na temat kondycji wzroku. W dużym uproszczeniu okulista leczy, a optometrysta usprawnia procesy widzenia. Optometrysta może co prawda pomóc zdiagnozować choroby oczu takie jak zaćma, jaskra czy zapalenie spojówek, do ich leczenia i pełnej diagnostyki konieczna będzie wizyta u okulisty.

Gdzie szukać optometrysty?

Jeśli mamy potrzebę dobrania odpowiednich soczewek czy terapii, która w określonych warunkach pomoże nam dbać o wzrok, spokojnie możemy zwrócić się do optometrysty. Dobrych optometrystów warto szukać w doświadczonych w leczeniu chorób??? i wad wzroku firmach jak krak-optic.pl. Wybierając odpowiednią firmę, możemy mieć pewność, że jeśli optometrysta zauważy jakiekolwiek wskazania do leczenia u okulisty, od razu zostaniemy do lekarza skierowani.

fot. materiały prasowe

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka