środa, 9 listopada 2022 09:00

Oni rozgrzeją Stocznię Gdańską w 2023 roku

Autor Mateusz Łysik
Oni rozgrzeją Stocznię Gdańską w 2023 roku

Listopad to czas, gdy w telewizji pojawiają się pierwsze reklamy świąteczne, a my zaczynamy przygotowania ciasta do piernika staropolskiego. Jednak Mystic Coalition rozgrzał w nas marzenia o festiwalowych wakacjach. Właśnie poznaliśmy pierwsze gwiazdy Mystic Festival 2023.

Mystic Festival to kilkudniowa impreza muzyczna, która w nowej formule została zorganizowana pierwszy raz w 2019 r. w Tauron Arena Kraków. Po dwuletniej przerwie festiwal został przeniesiony do Gdańska. W ubiegłym roku wystąpiły takie gwiazdy jak Judas Priest, Opeth, Mercyful Fate czy Saxon.

Mystic Festival 2023. Ogłoszono pierwszego headlinera

Pierwszym z trzech headlinerów festiwalu będzie szwedzki zespół Ghost! Grupa powstała w 2008 r. i od debiutanckiej płyty „Opus Eponymous” po najnowszą, póki co, „Impera” zasypuje nas mrocznymi przebojami, zmusza do makabrycznego tańca. Ghost pojawił się, by przywrócić hard rock i heavy metal największym scenom.

Mystic Festival 2023. Kto zagra?

Phil Campbell and the Bastard Sons przyjeżdżają do stoczni z setem nieśmiertelnego Motörhead – i tu nie trzeba już nic dodawać. Rock’n’roll! Przy mrocznych melodiach Moonspell zabije szybciej niejedno czarne serce, za to Perturbator poruszy wasze ciała swoim nocnym electro. Sleep Token to coś dla ludzi, którzy lubią metal nowy, poszukujący, penetrujący nowe lądy, za to na dobrze znanych morzach siać zniszczenie będą wierni starej deathmetalowej szkole Unleashed. Wreszcie Soen – mistrzowie progmetalu ze Szwecji, balansujący pomiędzy elegancją a rozpaczą.

Behemoth - Nergal i jego kamraci docierają ze swoim oszałamiającym, diabolicznym spektaklem w każdy zakątek kuli ziemskiej, ale występ u siebie w domu z pewnością będzie wyjątkowy.

Voivod nikomu nie trzeba przedstawiać, bo to metalowi rewolucjoniści, którzy na thrashowym napędzie wyruszyli w kosmos, by odkrywać dla metalu nowe galaktyki. Tegorocznym albumem „Synchro Anarchy” Kanadyjczycy dowiedli, że wciąż mają w sobie i moc, i odwagę, które uczyniły z nich jeden z najbardziej oryginalnych zespołów w historii metalu.

Carpathian Forest - tytuł zapowiadanego od jakiegoś czasu materiału brzmi „Likskue - Dødens arkitektur”, może ukaże się przed festiwalem… Ale tak czy owak spodziewamy się w Gdańsku porcji plugawego, zimnego, surowego black metalu z Północy, bo czego innego?

„To jeden z najcięższych i najszybciej rosnących zespołów brytyjskiego metalowego undergroundu” – ekscytował się wiosną tego roku „Kerrang!”. Rzeczywiście, Heriot wykorzystali ostatnie miesiące, by z piwnicy awansować na sceny najlepszych festiwali, przy pomocy ekstremalnej mikstury metalcore’a, industrialu i noise’u. Już ich debiutancki mini-album „Profund Morality” bije za mocno, a koncert może być niezapomnianym doświadczeniem.

Mystic Festiwal ponownie odbędzie się w Stoczni Gdańsk w dniach 7-10 czerwca 2023. Karnety można już kupić na stronie organizatora.

Inf.: Materiały prasowe organizatora
Fot.: Mateusz Łysik/Głos24

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka