niedziela, 10 września 2023 05:00

Osuszając przydomowy staw ujawnił granat obronny

Autor Katarzyna Jamróz
Osuszając przydomowy staw ujawnił granat obronny

Mieszkaniec Pawęzowa podczas prac ziemnych przy osuszaniu niedużego stawu ujawnił granat wraz z zapalnikiem, mocno skorodowany i zabrudzony, najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Niewybuch został przekazany saperom Wojska Polskiego i zostanie zneutralizowany na poligonie.

Niebezpieczne znalezisko zostało odkryte podczas prac polowych w Pawęzowie. Mieszkaniec osuszając staw ujawnił na jego dnie przedmiot przypominający granat. O zdarzeniu powiadomił tarnowskich policjantów. Dyżurny skierował na miejsce mundurowych grupy minersko-pirotechnicznej, którzy określili niewybuch, jako granat wz. 23 produkcji polskiej i używany przez żołnierzy Wojska Polskiego podczas II wojny światowej. O znalezisku zostali powiadomieni żołnierze 21. Batalionu Wojska Polskiego z Rzeszowa, którzy w czwartek przyjechali i zabrali niewybuch. Zostanie on unieszkodliwiony na poligonie wojskowym przez saperów.

Fot. KMP Tarnów

To kolejne niebezpieczne znalezisko w regionie tarnowskim. Policjanci przypominają o niebezpieczeństwie utraty zdrowia, a nawet życia w przypadku nieostrożnego, nierozważnego działania przy takich znaleziskach. Należy jedynie miejsce takie oznaczyć i powiadomić policjantów, a następnie wskazać to miejsce przybyłym mundurowym.

Inf./Fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka