środa, 30 sierpnia 2023 12:51

Osuwisko na DK nr 28 wciąż się powiększa. GDDKiA reaguje

Autor Patryk Trzaska
Osuwisko na DK nr 28 wciąż się powiększa. GDDKiA reaguje

Wczoraj (29 sierpnia) przedstawiciele krakowskiego oddziału GDDKiA spotkali  się w rejonie osuwiska na drodze krajowej nr 28 w Kasinie Wielkiej z  przedstawicielami  gmin Dobra i Mszana Dolna, powiatu limanowskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i Ministerstwa Infrastruktury oraz z dziennikarzami.

Odcinek drogi został zamknięty przed 3 miesiącami. Na czas spotkania odsunięto folię ochronną zabezpieczającą  osuwisko przed deszczem i pokazano w jakim stanie jest obecnie ten  odcinek drogi.

- Niestety, szczeliny na jezdni cały czas stopniowo się powiększają. Pojawiają się też nowe, w tym także po południowej stronie drogi w  miejscu zabezpieczenia  odwodnienia. Widać wyraźnie, że osuwisko jest aktywne i ciągle pracuje.  Dlatego też nie ma możliwości puszczenia w tym miejscu ruchu, nawet  bypassem, wahadłowo i tylko osobowego - relacjonuje dyrektor oddziału GDDKiA w Krakowie Tomasz Pałasiński.

Głos ekspertów i samorządowców

W czerwcu GDDKiA przygotowała wstępną ekspertyzę geotechniczną, a od lipca trwają prace związane z przygotowaniem pełnej ekspertyzy,  która odpowie na pytania, jakiej wielkości jest osuwisko, w jaki sposób je zabezpieczyć i jak odbudować ten fragment drogi. Szczegółowe wnioski wynikające z prowadzonych badań geofizycznych  i odwiertów mamy poznać w listopadzie.

Przedstawiciele lokalnego samorządu zaproponowali przygotowanie szczegółowych pomysłów na poprowadzenie innych niż dotychczas proponowane tras objazdów  zamkniętego odcinka. GDDKiA planuje w przyszłym tygodniu spotkać się z wójtami gmin Dobra i Mszana Dolna, starostą limanowskim i  przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury. "Naszym celem jest  przygotowanie takiej trasy objazdu, która zapewni bezpieczny przejazd  zimą i będzie jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców Limanowszczyzny" – podkreśla GDDKiA.

inf./fot. GDDKiA

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka