Szczyt Kamionnej po raz kolejny tętnił życiem, śpiewem i uśmiechami uczestników wyjątkowego wydarzenia – kolejnego etapu akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2025”. Spotkanie w ramach XVI edycji tego niezwykłego cyklu przyciągnęło turystów z całej Polski, a nawet spoza granic kraju.
Góra z widokiem
W słoneczną niedzielę, 6 lipca, na turystycznej mapie akcji znalazła się Kamionna – malowniczy szczyt, który gościł miłośników gór, tradycji i wspólnego wędrowania. Ma zaledwie 802 m n.p.m. ale można się zmęczyć na podejściu. Góra porośnięta jest lasem, więc wędruje się w przyjemnym chłodzie, a malowniczą perspektywę można podziwiać z najwyższej w Beskidzie Wyspowym wieży widokowej. Stalowa konstrukcja o wysokość 29 m zastąpiła drewnianą wieżę triangulacyjną, która stanęła tu po wojnie. Z dużego tarasu widokowego rozpościera się widok na Pogórze Wiśnickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce, Magurę Spiską, Tatry, Babią Górę z Pasmem Policy i Beskid Makowski. Rozpoznanie szczytów ułatwiają cztery opisane panoramy.

Święto trzech gmin
Współgospodarzami wydarzenia były trzy gminy: Żegocina, Laskowa i Trzciana. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu, przy współpracy z Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Towarzystwem Miłośników Regionu Dobrzańskiego, udało się stworzyć atmosferę prawdziwego święta.
Oficjalnego otwarcia dokonali wójtowie gmin: Wojciech Wrona (Żegocina), Piotr Stach (Laskowa), Cezary Stawarz (Trzciana) oraz Jan Skrzekut (Limanowa). Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w plenerze, odprawioną przez ks. Piotra Klóskę z parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie.
Nie zabrakło występów artystycznych. Spotkanie uświetnił Zespół Regionalny „Brzeźnicanie” z gminy Bochnia, pod kierownictwem Dariusza Kulasa i Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej – działająca nieprzerwanie od 1931 roku, od 40 lat prowadzona przez kapelmistrza Romana Kogutowicza.
Ciąg dalszy pod galerią zdjęć.


Wyróżnienia dla najmłodszych, najstarszych i najbardziej zaangażowanych
Odkryj Beskid Wyspowy Kamionna w obiektywie Rolanda Mielnickiego ! ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2025 102 WYSPY BESKIDU...
Opublikowany przez Odkryj Beskid Wyspowy Niedziela, 6 lipca 2025
Wśród uczestników nie zabrakło rekordzistów i laureatów licznych konkursów. Najmłodszym zdobywcą Kamionnej został niespełna miesięczny Aleksander Matląg z Laskowej, przyniesiony w chuście przez mamę, a najstarszą uczestniczką – 77-letnia Stanisława Kubowicz z Chicago. Wśród podróżników wyróżniono Krzysztofa Skalskiego z Lublina jako najdalszego uczestnika z Polski oraz Jakuba Niemyjskiego – również z Chicago – jako najdalszego uczestnika ze świata.
W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym triumfowali:
- I miejsce – Janusz Kaim z Limanowej
- II miejsce – Piotr Świegoda z Targowiska
- III miejsce – Ewa Matras z Laskowej
Wyróżnienia otrzymali również:
- Rodzina Lisowskich ze Skrzydlnej – za rodzinne odkrywanie Beskidu
- Beata Zdziech i Jerzy Bogucki z Wieliczki – jako „najmilsza” i „najmilszy” uczestnik
- Daria Kolasa z Ujazdu – za zaangażowanie i aktywny udział
Ciepłe słowa i pozdrowienia od regionalisty Dariusza Gacka przekazała grupa turystów z Piekar Śląskich, prowadzona przez przewodnika Sebastiana Tomalę.
Ciąg dalszy pod galerią zdjęć.



Współpraca, która inspiruje
Organizacja tego wydarzenia to efekt pracy wielu zaangażowanych osób. Inicjatorem, propagatorem akcji jest Czesław Szynalik. Szczególne podziękowania należą się samorządom gmin Żegocina, Laskowa i Trzciana, a także osobom, które włożyły serce w przygotowanie i przebieg wydarzenia: Magdalenie Adamskiej-Urban, dyrektor CKSiT w Żegocinie, Zdzisławowi Pajorowi z CKSiT w Laskowej, Stanisławowi Pastuszakowi z RG Trzciana oraz przewodnikowi Jarosławowi Orłowi i Stanisławowi Zelkowi z Laskowej.
Hymn Odkrywców Beskidu Wyspowego na Kamionnej !
Opublikowany przez Odkryj Beskid Wyspowy Niedziela, 6 lipca 2025
Warto też wspomnieć o niezastąpionym wsparciu OSP Laskowa z naczelnikiem Mariuszem Bukowcem oraz licznych wolontariuszach: Monice Okońskiej, Leonie Nowaku, Jerzym Boguckim, Stanisławie Frączku i Stanisławie Cygalu.
Pyszny, domowy posiłek przygotowały Koło Gospodyń i Gospodarzy "Gościnna Kamionna" oraz "Kuchnia Domowa" Zofii Grabskiej – dzięki nim nikt nie wracał z gór o pustym żołądku.
Wyjątkowe wydarzenie zostało współfinansowane przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2025”. Spotkanie na Kamionnej pokazało, że Beskid Wyspowy to nie tylko piękne szlaki, ale przede wszystkim ludzie – otwarci, zaangażowani i zakochani w swoim regionie. Kolejna "wyspa" zdobyta, a przed uczestnikami jeszcze wiele przygód!

fot. Czesław Szynalik