piątek, 28 stycznia 2022 14:46

To wstrząsające świadectwo braku wartości ludzkiego życia

Autor Joanna Obajtek
To wstrząsające świadectwo braku wartości ludzkiego życia

27 stycznia to dzień obchodów 77 rocznicy wyzwolenia z obozu Auschwitz-Birkenau. Jednocześnie to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Obchody 77 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz odbyły się w Brzeszczach, w Miejscu Pamięci – historycznym budynku byłej Karnej Kompani Kobiet KL Auschwitz, w którym kwaterowano więźniarki. Ze względu na pandemię upamiętnienie miało charakter indywidualny, bez oficjalnych przemówień i zgodnie zachowaniem wytycznych sanitarnych. Wczoraj każdy między godziną 10:00 a 12:00  mógł upamiętnić to wydarzenie, oddając cześć ofiarom w ciszy.

O godzinie 13 przedstawiciele Małopolski oddali hołd ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau na Miejscu Pamięci. W ciszy złożyli wiązanki i zapalili znicze. Wśród zaproszonych gości  był Wójt Gminy Oświęcim Pan Mirosław Smolarek, Pani Joanna Mysińka-Rybka z SeeKrakow, Sołtys Zagórza  Pan Łukasz Bieniek oraz delegacja Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Po uroczystości uczestnicy mogli zobaczyć oryginalne przedmioty związane z zagładą Europejskich Żydów, Polaków, Romów i Sinti takie jak puszki z gazu cyklonu B, części pieców krematoryjnych, szamoty z ruszt pieca, grace do ich obsługi, a także sienniki do łóżek.

Auschwitz to wstrząsające świadectwo braku wartości ludzkiego życia, przestroga i zobowiązanie dla obecnych i przyszłych pokoleń, by zawsze szanować ludzką godność.

Organizatorem uroczystości był Burmistrz Brzeszcz wraz z Fundacją Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Za zabezpieczenia medyczyno-techniczne odpowiadało OSP Bór.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje