wtorek, 16 kwietnia 2024 07:52

Oszustwo na 1,5 mln zł z panelami fotowoltaicznymi w tle

Autor Katarzyna Domagała
Oszustwo na 1,5 mln zł z panelami fotowoltaicznymi w tle

Jak donosi małopolska policja, sześć kontenerów z panelami fotowoltaicznymi o wartości 1,5 mln zł zostało przechwyconych przez oszustów na terenie Niemiec. Okazało się, że część z nich sprawcy sprzedawali na terenie powiatu krakowskiego. Firmą oszustów kierował mieszkaniec powiatu wielickiego.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, od sierpnia 2020 roku prowadzą śledztwo przeciwko 38-latkowi i 46-latkowi, podejrzanym o paserstwo-obrót panelami fotowoltaicznymi. Towar miał zostać wyłudzany na terenie Niemiec, a następnie sprzedawany pod Krakowem.

Wyłudzenia w Niemczech

W trakcie śledztwa policjanci ustalili, że towar w postaci sześciu kontenerów z panelami fotowoltaicznymi (w ilości około 5400 sztuk o wartości 1,5 mln zł) został utracony na terenie Niemiec. Sprawcy poprzez podszywanie się pod kontrahenta, uzgodnili adres dostawy towaru w Wielkiej Brytanii. Wówczas sześć kontenerów z panelami fotowoltaicznymi po wyruszeniu z Niemiec przepadło.

Akcję policyjną przeprowadzono 25 sierpnia 2020 roku. W pierwszej kolejności pracownicy pokrzywdzonej firmy po numerach seryjnych zidentyfikowali, że jest to utracony w wyniku oszustwa towar. Okazało się, że część paneli zostało sprzedanych za pośrednictwem internetu i właśnie były przekazywane kupującemu. Policjanci ustalili firmę, która stoi za sprzedażą towaru i namierzyli jego przedstawiciela. Okazał się nim 38-latek z powiatu wielickiego, który tego samego dnia został przez  policjantów zatrzymany pod zarzutem paserstwa. W trakcie realizacji odzyskanych zostało 810 sztuk paneli fotowoltaicznych o wartości ponad 300 tys. zł.

Paserstwo

Po zebraniu materiału dowodowego 38-latek usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie zarzut paserstwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Prokurator zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, poręczenia majątkowego w wysokości 20 tys. zł oraz zakazu opuszczania kraju.

W ramach prowadzonego śledztwa w tej sprawie policjanci wykonali szereg dalszych czynności, które doprowadziły ich do kolejnego pasera, 46-latka z powiatu wielickiego. Za paserstwo w stosunku do mienia znacznej wartości podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Fot.: Małopolska Policja

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka