niedziela, 12 stycznia 2025 15:00, aktualizacja 4 godziny temu

"Pamiętajmy o życiu nad obłokami". Ciekawa inicjatywa w Piwnicznej-Zdroju

Autor Krystian Kwiecień
"Pamiętajmy o życiu nad obłokami". Ciekawa inicjatywa w Piwnicznej-Zdroju

W uzdrowiskowym mieście powstała ciekawa inicjatywa, która upamiętni historię pewnej książki opowiadającej między innymi o Piwnicznej-Zdroju.

W 1958 roku Maria Kownacka napisała książkę "Szkoła pod obłokami". Pisarka słynęła z opowiadań dla dzieci i właśnie takim jest historia, którą opisała we wspomnianej lekturze. Autorka zakochana w przyrodzie Beskidu Sądeckiego opisuje w niej przygody i życie szkolne dzieci z okolic Rytra, Piwnicznej-Zdroju, Niemcowej oraz Trześniowego Gronia. Uzdrowiskowe miasto postanowiło o tym przypomnieć.

Program stypendium

W ramach stypendium "Mistrz Uczeń" stworzono wyjątkową tablicę pamiątkową, która nawiązuje do książki. Napis, który można na niej przeczytać, jest inspirowany okładką z lat 50.tych.

Program "Mistrz Uczeń" skierowany jest do twórców ludowych z terenu Rzeczpospolitej Polskiej. Jego adresatami są zarówno mistrzowie z ugruntowaną już pozycją i dorobkiem, jak i adepci. Regulamin informuję, że podstawowym celem programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej. Priorytety stypendium dotyczą projektów edukacyjnych, zapewniających bezpośredni przekaz tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych, dokonywanych wewnątrz wspólnoty lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności zagrożonych zanikiem. - informuje Burmistrz Piwnicznej-Zdroju Tomasz Michałowski.

Uhonorowanie lokalnej historii

Zadanie „Pamiętajmy o życiu nad obłokami” nawiązuje do historii szkoły mieszczącej się na stokach Niemcowej, położnej około 7 kilometrów od Piwnicznej. Pisarka Maria Kownacka uczyniła tę szkółkę znaną w całej Polsce za sprawą swojego opowiadania „Szkoła nad obłokami”. Kowale pochodzący z podmiejskiej wsi Kokuszka stworzyli wyjątkową tablicę, która zawisła na ścianie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piwnicznej-Zdroju.

Mamy nadzieję, że wykonany szyld będzie zachętą zarówno do lepszego poznania istoty pracy kowala, jak i historii regionu oraz idei ochrony zabytków kultury ludowej zawartej w książce – mówi kowal Tomasz Ortyl, który wraz z bratem Jakubem stworzyli tablicę.
Fot: Burmistrz Piwnicznej-Zdroju Tomasz Michałowski / Facebook

Kim była autorka?

Urodziła się w 1894 roku na terenie województwa mazowieckiego, we wsi Słup. Była tłumaczką z języka rosyjskiego, autorką „Dziennika Dziecięcego” redagowanego w czasie powstania warszawskiego, sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Współpracowała z czasopismem „Płomyk”, na łamach którego debiutowała w 1919 roku. Stworzyła ponad 30 różnych opowiadań dla dzieci. Została odznaczona między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w Warszawie w 1982 roku.

fot: Burmistrz Piwnicznej-Zdroju Tomasz Michałowski / Facebook

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka