poniedziałek, 29 czerwca 2020 06:51

Papierowe opakowania bio – nowy ekotrend

Autor Głos 24
Papierowe opakowania bio – nowy ekotrend

Kryzys klimatyczny przyjmuje różne oblicza, jednak w ostatnich latach coraz bardziej nagłaśniany jest problem nadprodukcji, a co za nim idzie – zwiększająca się ilość odpadów (głównie plastiku), a także kwestie działań prewencyjnych pod postacią recyklingu i upcyklingu. Ziemia tonie w śmieciach, a walka z tym problemem zaczyna się od naszych jednostkowych wyborów. Z czym i w jaki sposób powinniśmy walczyć dla dobra naszej planety?

Skąd wziął się plastik?

Plastik to potoczna nazwa na grupę tworzyw sztucznych, czyli materiałów powstających z polimerów syntetycznych. Najprościej mówiąc, to polimery, które nie występują naturalnie. Zostały wyprodukowane przez człowieka i niepodważalnym faktem jest, że plastikowe elementy oraz opakowania umożliwiły ogromny rozwój ludzkości. Dzięki nim możemy między innymi skutecznie przechowywać i rozprowadzać żywność, rozwijać różne gałęzie technologiczne, usprawniać transport i medycynę. Plastik odgrywa kluczową rolę w rozwoju krajów rozwijających się i to te kraje kreują na niego popyt. Jednak przez to, że problem plastiku jest globalny, odpowiednie działania trzeba podejmować wszędzie. Musimy wiedzieć jedno – plastik nie jest pożądanym gościem w naszym ekosystemie. Dzisiaj plastik to przywilej, którego ludzkość zdecydowanie nadużywa.

Zużycie plastiku w Polsce – liczby

W Polsce zużywamy około 3,5 tony plastiku rocznie, z czego jedna trzecia jest wykorzystywana do produkcji opakowań. W tym samym czasie poziom recyklingu opakowań w gospodarstwach domowych wynosi około 40%. W zeszłym roku w polskich miastach pojawiły się kampanie zwiększające naszą wiedzę o recyklingu, dlatego coraz więcej ludzi jest świadomych tego, jak ważne jest odpowiednie segregowanie odpadów.

Brak segregacji tworzyw sztucznych niesie za sobą fatalne konsekwencje. Około 79% zużytych tworzyw sztucznych nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów. Obraz się pogarsza, jeśli spojrzymy na inne oficjalne liczby: rozkład plastiku wynosi od 100 do nawet 1000 lat. Wrzucona do śmieci zmieszanych torba z tworzywa sztucznego rozkłada się przez około 300 lat. Torbie papierowej zajmie to co najwyżej 6 miesięcy. Papier to ponadto surowiec odnawialny i nadający się do skuteczniejszego i łatwiejszego recyklingu niż surowce sztuczne. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nauka daje nam fakty, które my musimy przekuć na działanie. Dlatego ważne są nasze codzienne wybory i sposób, w jaki segregujemy śmieci. Jednak to, co do nich trafia, to również kwestia wyboru.

Jeśli chodzi o rynek polski jedną z najlepszych i najtańszych alternatyw dla sztucznych toreb jednorazowego użytku są torby papierowe (https://sklep.grala.com.pl/torby-i-reklamowki-jednorazowe/torby-papierowe/torby-papierowe-z-uchem/), dostępne w różnych wariantach. Takie torby znajdują zastosowanie w codziennyc,h indywidualnych rozwiązaniach (jak torebki śniadaniowe), ale i w branży modowej czy też szeroko pojętym sektorze usług. Myślenie ekologiczne zachęca nas do wybierania ekologicznych opcji zawsze wtedy, kiedy mamy wybór.

Liczą się działania

Nasza walka o planetę dzisiaj jest już uregulowana prawnie. Unia Europejska skupiła się między innymi na eliminacji plastikowych słomek oraz torebek. Przyjęta przez nich parę lat temu dyrektywa plastikowa oznacza, że część przedmiotów zostanie objęta zakazami, część będzie poddana ograniczeniom, które sprawią, że będziemy ich rzadziej używać. Co więcej, producenci będą zobowiązani do informowania konsumentów o tym, jak korzystać z ich produktów w sposób możliwie najbardziej przyjazny planecie. Firmy pracują nad wprowadzeniem opakowań zdatnych do recyklingu, biodegradowalnych lub wielokrotnego użytku, a w działania te angażują klientów. Ponadto, duże środki są inwestowane w rozwój innowacji w obszarze nowych tworzyw sztucznych.

Torba papierowa jest cool

Ekologiczne rozwiązania są w modzie. Firmy, które z nich nie korzystają, wzbudzają więcej zaufania współczesnych konsumentów. Wybór papierowych i biodegradowalnych produktów to komunikat mówiący o tym, że firma dba o planetę, a co za tym idzie – także o nas, czyli ludzi, którzy na niej żyją. Jednak o atrakcyjności ekologicznych rozwiązań decyduje nie tylko aspekt ekologiczny. Ogromną rolę odgrywa tu też aspekt wizualny, czyli estetyczny. Torby papierowe po prostu wyglądają ładniej. Przy odpowiednim użytkowaniu są również trwalsze niż plastikowe jednorazówki.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka