poniedziałek, 3 czerwca 2024 14:41

Paraliż komunikacyjny w Krakowie. Żeby rozładować korek tramwajów, ruchem kieruje policja

Autor Marzena Gitler
Paraliż komunikacyjny w Krakowie. Żeby rozładować korek tramwajów, ruchem kieruje policja

Centrum Krakowa stanęło. Z powodu awarii tramwaju i remontów praktycznie zablokowane są przejeżdżające przez centrum linie tramwajowe.

Utrudnienia trwają od godz. 10.30 i jak informuje MPK mogą występować do godz. 17. Wszystko zaczęło się od zablokowania torowiska na skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślnej, gdzie wykoleiła się "pięćdziesiątka".

Z powodu prowadzony obecnie remont torowiska na Rondzie Mogilskim (w związku z pracami wyłączono ruch tramwajowy między rondem Mogilskim a rondem Grzegórzeckim). niemożliwe było skierowanie tramwajów na właściwe trasy przez ul. Lubicz.

Informacja o paraliż pojawiła się na popularnej stronie Platforma Komunikacyjna Krakowa - PKK, prowadzonej przez eksperta od krakowskiej komunikacji miejskiej Jacka Mosakowskiego. "Wskutek wykolejenia linii 50 o 10:30 na Starowiślnej, sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Obecnie jedyny sposób przejazdu tramwajem z południa do centrum i na północ to przez Stradom (albo przez rondo Czyżyńskie w Nowej Hucie), lecz skrzyżowanie nie jest w stanie przyjąć tyle pojazdów. Przejazd tramwajem przez centrum jeden-dwa przystanki zajmuje kilkadziesiąt minut. Szybciej jest iść pieszo, serio - napisał publikując grafikę opracowana przez "Kraków pod Ręką", na której widać kilkadziesiąt pojazdów ustawionych jeden za drugim, na obu dostępnych trasach i wokół Plant.  

#utrudnienia_pkk (14:00) Dzień pieszego pasażera :D Wskutek wykolejenia linii 50 o 10:30 na Starowiślnej, sytuacja jest...

Opublikowany przez Platforma Komunikacyjna Krakowa - PKK Poniedziałek, 3 czerwca 2024

Można było to przewidzieć

Sytuację skomentował Maciej Fijak, radny dzielnicowy i dzienikarz SmogLab. "To co widać na zdjęciu to olbrzymie tramwajowe korki, kompletny paraliż systemu komunikacji miejskiej w Krakowie. Wszystko przez remont zwrotnic między kluczowymi węzłami komunikacyjnymi. Remont, który potrwa... półtora miesiąca! A najgorsze jest to, że wszystko, co widać na obrazku przewidzieliśmy. W ubiegłym tygodniu interweniowałem w Zarządzie Dróg, aby jednak sprawę przemyśleć i przesunąć remont choćby na start wakacji i aby wprowadzić korekty, które pozwolą uniknąć takiego armagedonu, jaki widać na obrazku. Wiem, że nie byłem jedyny. Jednak jak to zwykle bywa w naszym mieście, ktoś wiedział lepiej. No więc pozostaje świętować światowy dzień roweru. Szkoda, że z przymusu" - napisał.

Czy tak Kraków PL świętuje światowy dzień roweru? To co widać na zdjęciu to olbrzymie tramwajowe korki, kompletny...

Opublikowany przez Maciej Fijak o Krakowie Poniedziałek, 3 czerwca 2024

Utrudnienia maja potrwać do godz. 17. "W celu usprawniania przejazdu przez centrum miasta, MPK zmienia trasy linii nr: 52 - jest kierowana z ul. Dietla przez ul. Grzegórzecką i al. Pokoju, 1 - jest kierowana z ul. Piłsudskiego przez ul. Basztową, Mogilską i al. Jana Pawła II.W związku z brakiem możliwości przejazdu dla tramwajów przez al. Powstania Warszawskiego (remont torowiska) oraz trwającym cały czas usuwaniem skutków wykolejenia na skrzyżowaniu ul. Starowiślnej i Dietla, występują utrudnienia w przejeździe ul. św. Gertrudy i Stradomską (z powodu dużej liczby wagonów, czas przejazdu jest wydłużony). Staramy się podejmować działania, aby usprawniać ruch tramwajów - na skrzyżowaniu ul. Dietla i Stradomskiej pracują inspektorzy ruchu MPK, którzy kierują ruchem i wspierają motorniczych w przejeździe. Przewidywany czas przywrócenia ruchu tramwajów około godziny 17:00." - poinformował krakow.pl.

W celu usprawniania przejazdu przez centrum miasta, MPK zmienia trasy linii nr: 👉52 - jest kierowana z ul. Dietla przez...

Opublikowany przez Kraków PL Poniedziałek, 3 czerwca 2024

Aby rozładować korek przy Poczcie Głównej oraz na skrzyżowaniu Dietla -Stradomska ruchem kieruje policja.

Będzie gorzej?

Dzisiejsza sytuacja daje przedsmak tego, co może wydarzyć się w Krakowie, gdy miasto rozpocznie przygotowywany od dawna remont ul. Starowiślnej. Ulica Starowiślna zostanie przebudowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Dietla do mostu Powstańców Śląskich. Pracami objęty będzie również sam obiekt. Zmodernizowany zostanie główny ciąg komunikacyjny ul. Starowiślnej (ok. 969 m) wraz ze skrzyżowaniami, w tym z ul: Berka Joselewicza, Miodową, Dajwór, Rzeszowską, Przemyską, św. Wawrzyńca i Podgórską. Dodatkowo ul. Dajwór na odcinku przylegającym do ul. Starowiślnej, węzeł rozjazdowy na skrzyżowaniu z ul. św. Wawrzyńca oraz skrzyżowanie ul. Podgórskiej, św. Wawrzyńca i Halickiej oraz torowisko, która ma zostać wyciszone. W poniedziałek, 13 maja, wydana została decyzja środowiskowa.

fot. krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka