czwartek, 21 kwietnia 2022 11:49, aktualizacja 3 lata temu

Pergola na balkonie – w jakich sytuacjach jest to dobre rozwiązanie?

Autor Artykuł sponsorowany
Pergola na balkonie – w jakich sytuacjach jest to dobre rozwiązanie?

Pergola to konstrukcja ogrodowa złożona z podpór w postaci słupków, na których rozpościera się kratownica stanowiąca zadaszenie. Pergolę często wykorzystuje się do uprawy roślin pnących. Najczęściej, z taką konstrukcją spotkamy się na tarasie, nad alejkami ogrodowymi, a także w okolicach basenu. Rzadszym, ale wciąż popularnym rozwiązaniem jest natomiast pergola przeznaczona do ustawienia na balkonie. Jakie korzyści oferuje taka konstrukcja?

Czym właściwie jest pergola?

Pergole ogrodowe stanowią przede wszystkim zadaszenie oraz podstawę do uprawy roślin pnących. W sumie, bardzo podobne zastosowanie posiadają pergole na balkon, choć w tym przypadku chodzi nam głównie o większą dyskrecję oraz ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Najczęściej, taka konstrukcja znajduje zastosowanie na balkonach, które nie posiadają innej formy zadaszenia. To prosty sposób na praktyczne zagospodarowanie powierzchni balkonu.

Jakie funkcje pełni pergola na balkonie?

Pergola ustawiona na balkonie ma przede wszystkim zapewnić ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, zwłaszcza deszczem. Kratownica pergoli może zostać wykorzystana do montażu pełnego zadaszenia w formie materiałowej markizy lub daszku z tworzywa sztucznego. Ponadto, zabudować można również boczne przestrzenie, stosując np. drewniane kratki. W ten sposób można stworzyć na balkonie bardziej intymne miejsce do wypoczynku, odizolowane od spojrzeń sąsiadów. Pergola na balkon może także służyć jako podstawa do uprawy niektórych roślin.

Z jakich elementów można wykonać pergolę na balkon?

Wybierając pergolę nad balkon należy pamiętać o tym, że powinna być ona lekka, aby nie obciążać dodatkowo konstrukcji balkonu. W związku z tym, najczęściej stosuje się pergole wykonane z wytrzymałego i lekkiego tworzywa sztucznego, a czasem z aluminium. Na balkonie rzadziej stosuje się natomiast pergole drewniane, choć do zabudowy bocznych przestrzeni stosuje się kratki z drewna. Zadaszeniem może być materiałowa markiza lub tworzywo, np. poliwęglan.

Czy pergola na balkon wymaga pozwolenia?

Decydując się na montaż pergoli na balkon należy pamiętać o tym, że nie zawsze można to zrobić bez dodatkowych formalności. O ile w domach jednorodzinnych mamy pełną swobodę w kwestii zagospodarowania balkonu, o tyle w blokach mieszkalnych często trzeba wnioskować o pozwolenie w stosownym urzędzie, a także w zarządzie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. W innym razie, pergola na balkon może zostać sklasyfikowana jako samowola, co grozi wysoką grzywną.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka