niedziela, 9 czerwca 2024 19:43

Platforma wygrywa wybory do UE. Zaskakujące trzecie miejsce na podium

Autor Marzena Gitler
Platforma wygrywa wybory do UE. Zaskakujące trzecie miejsce na podium

Platforma Obywatelska pokonała Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Europarlamentu. Na taki wynik wskazuje badanie exit poll IPSOS dla TVN24. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja, która wyprzedził Trzecią Drogę.

Wyniki sondażu opublikowano po godz. 21, tuż po zakończeniu głosowania w naszym kraju. Wynika z niego, że po raz pierwszy od 10 lat wybory wygrała Platforma Obywatelska, która pokonała PiS o blisko 4 proc.

Wyniki sondażu exit poll IPSOS dla TVN24.pl

  • Koalicja Obywatelska (KO) — 38,2 proc.
  • Prawo i Sprawiedliwość (PiS) — 33,9 proc.
  • Konfederacja — 11,9 proc.
  • Trzecia Droga (TD) — 8,2 proc.
  • Lewica — 6,6 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy (BS) — 0,8 proc.
  • Polexit — 0,3 proc.
  • Frekwencja — 39,7 proc.

W przeliczeniu na mandaty, PO zdobywa 21 europosłów, PiS ma 19, Konfederacja - 6, Trzecia Doga - 4 a Lewica - 3.

W poprzedniej kadencji PiS miał 27 mandatów, Koalicja Europejska (PO PSL SLD .N ZIELONI) - 22, Wiosna Roberta Biedronia - 3.

Teraz część ugrupowań poszła oddzielnie, inne połączyły się tworząc koalicję. Największy sukces odniosła Konfederacja, która po raz pierwszy wskoczyła na podium (poprzednio, w 2019 roku zabrakło zaledwie0,05 punktu procentowego, aby wysłała swoich europosłów do Brukseli).  

Zgodnie z przewidywaniami, frekwencja była niższa niż 5 lat temu, kiedy wybory do UE były wstępem do wyborów prezydenckich. Dziś kończą serię wyborów w Polsce i jak na taką nietypowa sytuację do urn poszło całkiem sporo wyborców. Bardzo dobrze wygląda sytuacja w Małopolsce, gdzie według komunikatu PKW dotyczącego cząstkowych wyborów, do urn poszło najwięcej wyborców - ponad 40 proc.

W niedzielnych wyborach wybieraliśmy 53 europosłów. W poprzednich wyborach Małopolska zdobyła 6 mandatów. Uzyskali je: Róża Thun i Adam Jarubas (KO) oraz Patryk Jaki, Ryszard Legutko, Beata Szydło i Dominik Tarczyński (PiS). Jak rozłożą się głosy tym razem i ile mandatów trafi do naszego województwa, dowiemy się w poniedziałek ok. godz. 15, gdy PKW ogłosi pierwsze wyniki.

O tym, jak wylicza się mandaty dla okręgów pisaliśmy w artykule: "Wybory do europarlamentu. Tego o nich nie wiesz"

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka