piątek, 15 marca 2024 05:00

Pobił rekord, zapamiętując aż 2700 cyfr! Dawid Wójcik zdradził, jak to zrobił

Autor Mirosław Haładyj
Pobił rekord, zapamiętując aż 2700 cyfr! Dawid Wójcik zdradził, jak to zrobił

14 marca, w Dzień Liczby Pi, ustanowiono nowy rekord w recytacji jej rozwinięcia podczas corocznego konkursu Politechniki Krakowskiej. Sukces odniósł Dawid Wójcik, absolwent Politechniki (obecnie informatyk z Wrocławia).

Każdego roku z okazji obchodzonego na całym świecie Dnia Liczby Pi studenci Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej organizują bicie rekordu jej rozwinięcia.

-Liczba Pi, czyli znane nam wszystkim 3,14, to najsłynniejsza liczba niewymierna w matematyce. Ludzie, nie tylko matematycy, fascynują się nią od wieków. Świętowanie jej dnia to dla nas okazja do popularyzowania matematyki, pokazywania, że rzeczywiście jest królową nauk i wśród wielu ważnych celów, do których ją wykorzystujemy, jest też taki jak dobra, rozwijająca umiejętności zabawa – mówi Agnieszka Radomska, studentka matematyki na Politechnice Krakowskiej, współorganizatorka wydarzenia z Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK.

Nie ma sobie równych

W czwartek (13 marca) Dawid Wójcik pobil swój własny rekord, recytując w ciągu 34 minut z pamięci aż 2700 cyfr z rozwinięcia liczby Pi.

To mój piąty start w zawodach organizowanych na Politechnice Krakowskiej. Przyjechałem na nie specjalnie z Wrocławia, gdzie teraz pracuję jako informatyk. Mam sentyment do tej rywalizacji, bo w każdym starcie pobijałem własne rekordy. Tym razem także przyjechałem z planem poprawienia swojego  wyniku i się udało – powiedział po zwycięstwie Dawid Wójcik i dodał:

Wcześniejsze doświadczenia z recytacji na pewno pomagają. Pierwszy tysiąc cyfr  z rozwinięcia liczby Pi mam na tyle zapamiętany, że przed zawodami wystarczy mi dzień powtórki, żeby je wygłosić bez pomyłki. Pozostałe cyfry zapamiętuję różnymi technikami pamięciowymi. Albo szukam ciągów cyfr, które się rymują, albo ciągów, które dodane do siebie sumują się w charakterystyczną do zapamiętania cyfrę. Stosuję też metody polegające na zamienianiu cyfr na obrazki, umieszczaniu tych obrazków na ścieżce pamięciowej i wyobrażaniu sobie różnych historyjek z ich wykorzystaniem. Tej metody użyłem w tym roku po raz pierwszy do zapamiętania końcowych cyfr, z wyrecytowanych 2700.

14-latek z drugim miejscem

2. miejsce zajął 14-latek z Redy -Wiktor Komorowski. Uczeń klasy matematyczno-fizycznej w II LO w Gdyni zapamiętał 1121 cyfr.

Byłem przygotowany na więcej, może nawet 2,5 tysiąca cyfr, ale stres związany z pierwszym startem w takim konkursie dał się we znaki. Przygotowywałem się od 2 miesięcy, wkuwając  cyfry na pamięć, co łatwo mi przychodzi. Może za rok spróbuję jakiś dodatkowych technik zapamiętywania i wynik będzie lepszy – powiedział po zawodach nastolatek.

Trzecia licealistka z Krakowa

Trzecie miejsce na podium zajęła uczennica XXVII LO w Krakowie Maja Brachowicz. Debiutującej w konkursie czwartoklasistce udało się zapamiętać 633 cyfry.

Wyniki pozostałych uczestników rywalizacji: Maciej Mączka (279), Jakub Chmiel (208), Daniel Korbiel (140), Mateusz Mączka(54).

Inf.: PK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka