czwartek, 16 września 2021 10:11

Podhale. Miał 2 promile, zatrzymali go inni kierowcy

Autor Edyta Sowa
Podhale. Miał 2 promile, zatrzymali go inni kierowcy

Wezwania obywatelskie do pijanych kierowców są coraz częstsze. Ten fakt cieszy nie tylko funkcjonariuszy, ale też zwykłych użytkowników dróg, bo najlepszą stroną czujności innych kierowców jest minimalizowanie kolizji i wypadków na drogach.

Dzięki takiej, wzorowej postawie został zatrzymany 46-latek z Kościeliska, który kierując samochodem miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Do incydentu doszło wczoraj, 15 września, około godz.13.00 na z parkingu przy ulicy Kościuszki w Zakopanem. To z niego usiłował odjechać pijany kierowca. Tatrzańscy policjanci otrzymali takie zgłoszenie i skierowali na miejsce policjantów zakopiańskiej drogówki. Tam zastali kierowcę, który sprawnie zatrzymał volkswagena Passata uniemożliwiając mu wyjazd z parkingu. Do zablokowania dalszej jazdy przez pijanego przyłączyli się też inni kierowcy z postoju taksówek.

– Podejrzenie prowadzenia pojazdu padło początkowo na kobietę, ale okazało się, że była tylko pasażerką. Do prowadzenia pojazdu przyznał się 46-letni mieszkaniec Kościeliska, który już posiada sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za wcześniej popełnione przestępstwo jazdy po alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie mężczyzny. – informuje asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik prasowy zakopiańskiej komendy.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozić może nawet do 2 lat pozbawienia wolności, również wysoka grzywna oraz zakaz kierowania pojazdami na kilka lat. Za złamanie sądowego zakazu można stracić prawo jazdy nawet na 15 lat. Koniecznym jest wykluczanie z ruchu kierujących, którzy stanowią realne zagrożenie dla innych uczestników dróg, o ile tylko jesteśmy świadkami takiego zajścia. Prawo do legalnego zatrzymania osoby mają organy ścigania. W wyjątkowych przypadkach art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego pozwala na dokonanie zatrzymania sprawcy przestępstwa przez obywatela, ale niezwłocznie należy taką osobę przekazać Policji.

foto. KPP Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje