wtorek, 14 listopada 2023 11:43

Poseł PiS składa zawiadomienie do prokuratury. W tle kontrowersyjne inwestycje w Nowym Sączu

Autor Patryk Trzaska
Poseł PiS składa zawiadomienie do prokuratury. W tle kontrowersyjne inwestycje w Nowym Sączu

Burza w Nowym Sączu. Poseł Prawa i Sprawiedliwości - Arkadiusz Mularczyk złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Sprawa ma dotyczyć kontrowersji związanych z inwestycjami, realizowanymi przez miasto.

Zawiadomienie zgłoszone przez posła PiS-u dotyczy rzekomego działania na szkodę interesu publicznego, przekroczenia i nadużycia uprawnień oraz zaufania. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o trzy inwestycje realizowane na terenie Nowego Sącza, wokół których urosło wiele kontrowersji. Jest to budowa trzech bloków mieszkalnych, budowa boiska sportowego na osiedlu Zawada oraz (najbardziej kontrowersyjna)  budowa stadionu Sandecji.

Wszystkie wymienione sądeckie inwestycje zostały powierzone firmie Blackbird. - Ta firma nie miała potencjału gospodarczego,  kadrowego i ekonomicznego ani odpowiedniego doświadczenia potrzebnego do  zbudowania tych wszystkich inwestycji. Zarzuty wiążą się co najmniej  z brakiem nadzoru i niedopełnienia obowiązków oraz doprowadzenia do  wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach dla miasta Nowego Sącza oraz  dla podległych samorządowi spółek - Nowosądeckiej Infrastrukturze  Komunalnej i Sądeckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego - mówił PAP polityk Prawa i Sprawiedliwości.

W dalszej części rozmowy z Polską Agencją Prasową, Mularczyk przypomina, że budowa stadionu Sendecki nie została zrealizowana.  Firma Blackbird odstąpiła od budowy z powodu braku zdolności ekonomicznej do kontunuowania przedsięwzięcia. - To wszystko wiąże się z kosztami, na które  miasto już się zadłużyło. Ponadto przetarg na budowę stadionu Sandecji  opiewał na kwotę 50 mln zł. Początkowo miało być 4800 miejsc dla  kibiców, a później zdecydowano o powiększeniu trybun do 8000 miejsc  i zalegalizowano tę budowę. Liczymy na to, że śledztwo wyjaśni, czy nie  doszło w tym przypadku do zmowy cenowej - zaznaczał w rozmowie z PAP Mularczyk.

W związku z powyższymi przesłankami, poseł Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta  Nowego Sącza Ludomira Handzla, który ma działać na szkodę interesu publicznego, przekroczenia i nadużycia uprawnień oraz zaufania.

Na chwilę powstania tego artykułu, prezydent Nowego Sącza, nie odniósł się do zarzutów, stawianych przez posła PiS.

Źródło: PAP

fot. Mateusz Łysik/Głos24

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka