środa, 7 października 2020 15:50

Posłowie PO ostro o kurator Barbarze Nowak. O co chodzi tym razem?

Autor Marzena Gitler
Posłowie PO ostro o kurator Barbarze Nowak. O co chodzi tym razem?

6 posłów Platformy Obywatelskiej z Małopolski stanęło w obronie zaatakowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty burmistrza Wieliczki. Barbara Nowak skierowała skargę do wojewody na działania Artura Kozioła, żądając działań nadzorczych łącznie z jego odwołaniem. Trzeba odwołać kurator – uważają posłowie.

Interpelację w sprawie bezprawnych działań małopolskiej kurator oświaty złożyli do ministra edukacji posłowie: Marek Sowa, Dorota Niedziela, Aleksander Miszalski, Ireneusz Raś, Jagna Marczułajtis-Walczak i Urszula Augustyn. Posłowie zauważają, że kurator swoje żądanie odwołania burmistrza Wieliczki „opiera na nieprawdziwych dowodach, które nigdy nie miały miejsca”. Zauważają, że „organizowanie przez Małopolskiego Kuratora Oświaty kilkusetosobowych narad w stanie epidemii jest nieodpowiedzialne i zwyczajnie kompromituje organizatora”. Przypominają, że „Małopolska już w sierpniu była regionem, gdzie codzienna liczba zakażeń była największa w Polsce, a Kraków znajdował się w tzw. żółtej strefie. Wszelkie narady, a szczególnie te w których planowany był udział dużej liczby osób, powinny być organizowane w formule zdalnej, tak jak miało to miejsce w Nowym Sączu i Nowym Targu. Zalecenie Burmistrza dotyczące powstrzymania się od bezpośredniego udziału w naradzie było przejawem odpowiedzialności i troski o zdrowie i życie wszystkich pracowników szkół i dzieci” – czytamy w interpelacji.

Posłowie ocenili, że „żądanie odwołania Burmistrza przez Kurator ma charakter polityczny, którego celem jest zastraszenie „niepokornego” samorządowca, który pozwala sobie mieć inne zdanie niż urzędnik państwowy”. „Żądanie Pani Kurator zmierza do eliminowania samorządowców z własnym zdaniem i zastępowania ich w trybie administracyjnym nominatami z politycznego nadania, jak to miało miejsce w Niepołomicach” – twierdzą podpisani pod pismem posłowie. Zwracają się na koniec do ministra edukacji o ocenę działań Kurator Barbary Nowak, „która w swych działaniach dalece wykracza poza piastowany przez siebie urząd i zwyczajnie go kompromituje”. Pytają też czy i kiedy zostanie ona odwołana.

Marzena Gitler, foto: Małopolskie Kuratorium na Twitterze

Małopolska - najnowsze informacje