niedziela, 15 stycznia 2023 11:18

Powalone drzewa, brak prądu - wichura szaleje w Małopolsce

Autor Marzena Gitler
Powalone drzewa, brak prądu - wichura szaleje w Małopolsce

Połamane drzewa, zablokowane drogi, brak prądu, a nawet przesunięty przez wichurę blaszany garaż. Strażacy na południu Małopolski od wczoraj wieczorem mają ręce pełne roboty. Wszystko przez wiatr, którego prędkość dochodzi do 100 km/h.

Wiać zaczęło wczoraj wieczorem. Zgłoszenia od mieszkańców napływały także nocą. Również teraz ciągle pojawiają się nowe informacje o skutkach silnego wiatru na południu Małopolski.

W miejscowości Polna (gm. Grybów) powalone drzewo spadło na budynek gospodarczy oraz linie energetyczne. Powalone drzewa zablokowały drogi w Barnowcu, Myślcu i Nawojowej na Sądecczyźnie.

Dzisiejszy poranny dźwięk syreny to pierwszy tegoroczny wyjazd do Polnej. Na miejscu zastaliśmy powalone drzewo,...

Opublikowany przez OSP Stróże Niedziela, 15 stycznia 2023

Strażacy pomagali też mieszkańcom Szymbarku, Lipinek, Pagorzyny, Rozdzieli i Kobylanki w rejonie Gorlic, gdzie usuwali powalone drzewa i zabezpieczali uszkodzone dachy. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z miejscowości Lipinki. W niedzielę przed południem w Krygu przesunięty przez silne podmuchy wiatru blaszak wpadł na budynek.

#UWAGA #SILNYWIATR ‼️⚠️Wpływają kolejne zgłoszenia o zerwanych dachach i powalonych drzewach na drogach ⚠️‼️ 🚒Najwięcej...

Opublikowany przez Biecz 998 Niedziela, 15 stycznia 2023

Wichura spowodowała straty również w powiecie limanowskim. Strażacy usuwali połamane drzewa w miejscowościach: Pogorzany, Szczyrzyc i Łukowica.

Nie lepiej było w zachodniej Małopolsce. Silny wiatr spowodował szkody w Kętach. 15 stycznia zerwał blaszane garaże i elewację z budynku mieszkalnego. Informację o porwaniu przez silny wiatr dwunastu blaszanych garaży na ul. Żwirki i Wigury strażacy otrzymali w niedzielę (15 stycznia) tuż po północy.

Porywy wiatru występują na całym obszarze południowej Małopolski - od powiatu suskiego do gorlickiego. Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z południa i południowego zachodu. Wydane wczoraj przez IMGW ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązuje do niedzieli, do godz. 20. Silnie wieje też w Tatrach. Na szczytach wiatr osiąga prędkość w porywach do 100 km/h.

fot. OSP Stróże

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka