piątek, 10 maja 2024 13:19

Powiat miechowski: Nowi wójtowie, nowe koalicje i nowi przewodniczący

Autor Marzena Gitler
Powiat miechowski: Nowi wójtowie, nowe koalicje i nowi przewodniczący

Bez zaskoczeń zakończyły się wybory samorządowe w powiecie miechowskim. W drugiej turze nowego burmistrza wybrano tylko w Charasznicy, Słaboszowie i Książu Wielkim. Na początku maja na pierwszych sesjach poznaliśmy kto i z kim stworzył nowe koalicje w radach gmin i miast.

Charsznica

Kościół pw. MB Różańcowej w Charasznicy/ fot. Januszk57 - Praca własna - Wikimedia Commons

W Charasznicy, aby rozstrzygnąć, kto zostanie wójtem, konieczna była II tura wyborów. Dotychczasowy wójt, Jan Żebrak, zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.

21 kwietnia w pojedynku o jego fotel zmierzyli się popierany przez PiS Paweł Janicki i Tomasz Kościelniak z KWW Pewnym Krokiem w Słusznej Sprawie. Janicki, który w I turze był liderem (z poparciem 32,6 proc.), nie przekonał jednak do siebie wyborców pozostałych czterech kandydatów, i w wyborach 21 kwietnia przegrał z kretesem. Na jego konkurenta zagłosowało aż 60,6 proc. wyborców. Nowym wójtem został więc 43-letni Tomasz Kościelniak z KWW Pewnym Krokiem W Słusznej Sprawie.

W nowej, 15-mandatowej radzie, 6 mandatów zdobył KWW Razem Dla Miechowszczyzny, 5 – PiS, 2 - Trzecia Droga i 1 – komitet nowego burmistrza. Jednak to może się zmienić. W sołectwie Charasznica, z którego startował Tomasz Kościelniak, konieczne będą nowe, uzupełniajace wybory. Obecnie rada liczy więc tylko 14 członków, bo Kościelniak zostajac wójtem, musiał złożyć mandat radnego.

Nowym przewodniczący rady został Zdzisław Uchto (Trzecia Droga), a wiceprzewodniczącymi: Agnieszka Banach (też z Trzeciej Drogi) i Gabriala Maj (Razem dla Miechowszczyzny). Widać więc, że Razem Dla Miechowszczyzny i Trzecia Droga zawarły większościową koalicję (razem mają 8 mandatów).

Kozłów

Kościół w Kozłowie/fot. Jerzy Opioła - Praca własna - Wikimedia Commons

II tura konieczna była również, aby wyłonić nowego burmistrza Kozłowa, gdzie o w stanowisko wójta ubiegało się w sumie czterech kandydatów, wśród których był aktualnie urzędujący włodarz gminy Jan Basa (KWW Wspólnie Dla Gminy Kozłów). Choć uzyskał on największe poparcie w I turze (42,54 proc.), jego mocnym rywalem był Mateusz Różanecki z Trzeciej Drogi (28,66 proc.).

Nowa Rada Gminna w Kozłowie - fot. UG w Kozłowie

Ostatecznie mieszkańcy postawili jednak na sprawdzonego już wójta. Jan Basa zdobył 21 kwietnia 53,54 proc głosów, ale trzeba zauważyć, że jego poparcie w ciągu ostatnich 5 lat znacznie spadło. W 2028 roku wybory na wójta wygrał już w I turze, z wynikiem blisko 73 proc. pokonując łatwo tylko jednego kontrkandydata.

Od lewej: Nowa Przewodnicząca Rady Gminy Kozłów została Magdalena Prokop-Pałka, wiceprzewodniczący Piotr Stachurka oraz włodarz gminy Jan Basa - fot. UG w Kozłowie

W nowej radzie komitet wójta będzie miał 8 reprezentantów, 5 zdobył KWW Razem Dla Miechowszczyzny, a po 1 mandacie: Trzecia Droga i Bezpartyjni Dla Gminy Kozłów.

Nową Przewodniczącą Rady Gminy Kozłów została Magdalena Prokop-Pałka (z komitetu wójta), a wiceprzewodniczącym został Piotr Stachurka (Razem Dla Miechowszczyzny). Widać więc, że radni z komitetów Wspólnie Dla Gminy Kozłów i Razem Dla Miechowszczyzny zawarli 13-mandatową koalicję i maja większość w kozłowskiej radzie.

Książ Wielki

Książ Wielki – pałac Mirów / fot. Jerzy Strzelecki - Praca własna - Wikimedia Commons

Ciekawy przebieg miały wybory samorządowe w Książu Wielkim, gdzie ze startu zrezygnował dotychczasowy włodarz, Józef Szopa.

W I turze o jego fotel zmierzyło się sześciu kandydatów. Do dogrywki, 21 kwietnia, zakwalifikowali się: Rafał Pawlik z KWW Wspólnie w Przyszłość i Marek Płonczyński z KWW Dla Mieszkańców Gminy. Wyborczy pojedynek wygrał ostatecznie ten ostatni, zdobywając blisko 56 proc. głosów mieszkańców.

W nowej radzie najwięcej – 5 mandatów zdobył Bezpartyjny Książ, z którego startował jeden z kandydatów na wójta Dariusz Szyniec (on sam jednak nie zdobył mandatu). Po 4 zdobyły KWW Dla Mieszkańców Gminy i Wspólnie W Przyszłość, a po jednym – Trzecia Droga i Samorządny Książ 2024.

Nowym przewodniczącym rady został Ireneusz Szuba z komitetu nowego wójta, a wiceprzewodniczącymi: Grażyna Marzec i Tomasz Gorajczyk (oboje - Bezpartyjny Książ). Nową koalicję stworzyły więc Bezpartyjny Książ i Dla Mieszkańców Gminy, które razem mają 9 mandatów w liczącej 15 radnych radzie gminy.

Miechów

Miechów z lotu ptaka/ Wikimedia Commons: Oglpro - Praca własna- 

7 maja odbyła się też pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej w Miechowie. W wyniku przeprowadzonego głosowania Przewodniczącym Rady Miejskiej w Miechowie został Mateusz Sobecki, na wiceprzewodniczących wybrano: Lidię Baranowską, Arkadiusza Kluskę i Wojciecha Tambora.
Po otrzymaniu zaświadczenia o wyborze, ślubowanie złożył nowy-stary burmistrz Dariusz Marczewski, który rozpoczynając czwartą już kadencję podziękował mieszkańcom za dotychczasowe wsparcie i cenne uwagi dotyczące rozwoju gminy Miechów oraz zachęcał do dalszej współpracy w rozpoczynającej się nowej kadencji samorządowej 2024-2029.

Nowa Rada Miejska w Miechowie/ UM w Miechowie

fot. MCK Sokół, Wikimedia Commons: Olgpro - edycja własna

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka