wtorek, 12 września 2023 17:55

Powstaje siedziba sądu i prokuratury w Wieliczce. "Pierwszy taki kompleks"

Autor Marzena Gitler
Powstaje siedziba sądu i prokuratury w Wieliczce. "Pierwszy taki kompleks"

– To niezwykle ważna inwestycja z uwagi na fakt, że dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla mieszkańców całego powiatu wielickiego będzie usprawniony. Już za dwa lata będziemy mogli się cieszyć nowoczesnym i funkcjonalnym budynkiem – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś podczas poniedziałkowej (11 września br.) uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę gmachu Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Wieliczce.

Głębokie wykopy i wielki plac budowy tuż obok dworca w Wieliczce. To właśnie tam powstaje nowoczesny kompleks, który pomieści Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową w Wieliczce. Obie placówki swoim rejonem obejmują nie tylko powiat wielicki, ale część powiatu myślenickiego i krakowskiego. Sąd w Wieliczce obsługuje mieszkańców czterech gmin powiatu wielickiego: Wieliczki, Niepołomic, Biskupic i Kłaja oraz gmin Mogilany, Skawina i Świątniki Górne w powiecie krakowskim, a więc obszar zamieszkiwany w sumie przez ponad 200 tys. osób.

Sąd Rejonowy w Wieliczce obecnie funkcjonuje w trzech budynkach położonych na terenie miasta. Ponadto, w Skawinie i Niepołomicach działają dwa wydziały zamiejscowe ksiąg wieczystych. Taka struktura organizacyjna stanowi utrudnienie dla organizacji pracy Sądu. Przeniesienie wszystkich obiektów do jednego kompleksu rozwiąże wszelkie problemy logistyczne. W nowym obiekcie, którego powierzchnia wyniesie ponad 8,5 tysięcy metrów kwadratowych, swoją siedzibę będzie mieć również Prokuratura Rejonowa.

Pięciokondygnacyjny budynek zostanie podzielony na dwie niezależne części, do których będą prowadzić osobne wejścia. Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia zostały zaprojektowane według obowiązujących w resorcie sprawiedliwości najwyższych standardów, włączając w to instalacje teleinformatyczne. Gmach będzie również przyjazny środowisku i energooszczędny.

Tym samym, kadrze wymiaru sprawiedliwości zostaną zapewnione komfortowe warunki pracy, co przełoży się na sprawną obsługę obywateli.

Akt erekcyjny podpisali i dokonali symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego wiceminister Michał Woś, przedstawiciele krakowskich instytucji wymiaru sprawiedliwości oraz posłowie: Anna Pieczarka, Urszula Rusecka, Norbert Kaczmarczyk i Piotr Sak, pod którego adresem padło wiele podziękowań, za sfinalizowanie inwestycji, o która jako prawnik, bardzo zabiegał. Działkę pod budowę sądu przeznaczyła Gmina Wieliczka. W uroczystości wzięli również udział starosta Adam Kociołek, wicestarosta Henryk Gawor, członek Zarządu Tomasz Broniowski oraz sekretarz Rafał Ślęczka oraz wiceburmistrz Wieliczki Piotr Krupa.

Nowy obiekt, który powstaje przy ul. Dembowskiego będzie wyglądał okazale. Przetarg na budowę wygrała firma Re-Bau z Krakowa. Na realizację inwestycji przeznaczono niemal 125 milionów złotych. Gmach dla wymiaru sprawiedliwości ma być gotowy w drugiej połowie 2025 roku.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka