czwartek, 18 stycznia 2024 10:06

Poznaliśmy zastępców Krzysztofa Klęczara. Kim są nowi wicewojewodowie?

Autor Marzena Gitler
Poznaliśmy zastępców Krzysztofa Klęczara. Kim są nowi wicewojewodowie?

Elżbieta Achinger i Ryszard Śmiałek - to oni będą zastępować wojewodę małopolskiego. - Bardzo się cieszę, że te dwa stanowiska zostały obsadzone doświadczonymi osobami - powiedział wojewoda Krzysztof Klęczar po decyzji premiera.

Premier  Donald Tusk powołał z dniem 15 stycznia 2024 r. Elżbietę Achinger na  stanowisko I wicewojewody małopolskiego i Ryszarda Śmiałka na stanowisko  II wicewojewody małopolskiego. O tym, że te dwie osoby są rekomendowane na zastępców wojewody informowaliśmy już w zeszłym tygodniu.

  • Zobacz:
Mieszkanka Wieliczki I wicewojewodą małopolskim?
Wszystko wskazuje, że związana z Wieliczką Elżbieta Achinger zostanie powołana na I wicewojewodę Małopolski.

Elżbieta Achinger jest mieszkanką Wieliczki. W ostatnich wyborach parlamentarnych startowała z listy Koalicji Obywatelskiej, jednak bez powodzenia. Z wykształcenia jest prawnikiem. Elżbieta Achinger w latach 2012-2015 była posłanką. Jako inicjatorka i propagatorka tworzenia w samorządach Gminnych Rad Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku była członkinią Małopolskiej Rady ds. Senioralnych. W obecnej kadencji zasiadała w sejmiku małopolskim z listy Koalicji Obywatelskiej. Po nominacji na stanowisko I wicewojewody w sejmiku zastąpi ją najprawdopodobniej (kolejny na liście KO w tym samym okręgu pod względem uzyskanych głosów) Marcin Matuszczak.

Ryszard Śmiałek jest krakowianinem. Jest współprzewodniczącym Nowej Lewicy w Małopolsce, Członkiem Zarządu Krajowego Nowej Lewicy, a z wykształcenia filozofem, ekonomistą, menadżerem z dużym doświadczeniem w wielu podmiotach polskich, międzynarodowych i samorządowych.

- Moi rodzice i dziadkowie zawsze przywiązywali dużą wagę do pomocy osobom słabszym, wykluczonym, a taka jest rola lewicy – wsparcie dla osób słabszych. Dlatego też zapisałem się w 1996 roku do lewicy (wtedy jeszcze SDRP) i jestem do dzisiaj. Zawsze staram się pomagać ludziom, rozumieć ich problemy i staram się pomagać je rozwiązywać. Istotne jest też dla mnie to, że dzisiaj lewicę tworzą ludzie w większości z mojego pokolenia lub młodsi i jest to jedna z nielicznych partii w Polsce, która rozumie sprawy zmian klimatycznych i chce wdrożyć w życie mechanizmy walki ze zmianami klimatycznymi, a nie tylko o nich mówić, jak robią to inni. Ważne jest też to, że program lewicy jest skierowany do wszystkich grup społecznych i jest on bardzo nowoczesny - mówił w rozmowie z Głos24.

  • Zobacz:
Śmiałek: O to, że będziemy w najbliższym parlamencie jestem spokojny
Lewica w Małopolsce nie próżnuje. O tym, jak funkcjonuje, jej programie oraz planach rozmawiamy z Ryszardem Śmiałkiem.

-  Bardzo się cieszę, że te dwa stanowiska zostały obsadzone doświadczonymi osobami. Przed nami wiele pracy, aby wzmocnić więzi  łączące rząd z samorządem. Nowo powołanym Państwu wicewojewodom życzę nieustającej satysfakcji z wypełnianych  obowiązków – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Obsadzenie stanowisk wojewodów i zastępców to wynik porozumienia Koalicji 15 października. W Małopolsce stanowisko wojewody objął lider wojewódzkiego PSL.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka