środa, 10 stycznia 2024 17:44, aktualizacja 10 miesięcy temu

Mieszkanka Wieliczki I wicewojewodą małopolskim? „Z czystym sumieniem podpisałem się pod rekomendacją”

Autor Marzena Gitler
Mieszkanka Wieliczki I wicewojewodą małopolskim? „Z czystym sumieniem podpisałem się pod rekomendacją”

Wszystko wskazuje, że związana z Wieliczką Elżbieta Achinger zostanie powołana na I wicewojewodę Małopolski. Takie informacje przekazał nowy wojewoda Krzysztof Klęczar, podkreślając, że ostatecznie wszystko zależy od premiera Donalda Tuska.

Giełda nazwisk, kto będzie zastępca wojewody, trwa od jego nominacji, którą otrzymał tuż przed świętami, jako jeden z pierwszych nowych wojewodów powołanych przez premiera Donalda Tuska.

  • Zobacz:
Krzysztof Jan Klęczar: Od Burmistrza Kęt do Wojewody Małopolskiego
Poznaj Krzysztofa Klęczara, nowo mianowanego Wojewodę. Zobowiązany do łączenia mieszkańców, związany z PSL, prezentuje swoje plany na rozwój regionu

Na tapecie są nazwiska starosty bocheńskiego Adama Korty, szefa małopolskiej Lewicy Ryszarda Śmiałka, a teraz pojawiła się informacja o rekomendacji dla Elżbiety Achinger.  - Jeśli chodzi o Ryszarda Śmiałka, to nazwisko mam potwierdzone formalnie – mówił w jednym z wywiadów Krzysztof Klęczar. Na antenie TVP 3 Kraków zdradził, że wysłał rekomendacje na wicewojewodów i że tym pierwszym ma być właśnie mieszkanka Wieliczki. – Wysłałem do pana ministra Kierwińskiego oraz do pana premiera Tuska wniosek o powołanie I oraz II wojewody. II wicewojewodą planowany jest pan Ryszard Śmiałek, natomiast rekomendację na stanowisko I wicewojewody uzyskała pani Elżbieta Achinger.

– Oczywiście ostateczną decyzję podejmie pan premier – podkreślił wojewoda. – Natomiast przyznam, że z czystym sumieniem i naprawdę z pełnym przekonaniem podpisałem się pod rekomendacją zapewniającą pana premiera i pana ministra, że te osoby gwarantują należyte, godne i właściwe wykonywanie tych obowiązków, ponieważ są to sprawdzeni, doświadczeni ludzie, którzy z pewnością będą poważnym wzmocnieniem dla urzędu wojewódzkiego – zapewnił Krzysztof Klęczar.

Wieliczanie i mieszkańcy całego powiatu wielickiego bardzo dobrze znają kandydatkę na wicewojewodę. Elżbieta Achinger była posłanką, a obecnie jest radną sejmiku małopolskiego i członkinią Małopolskiej Rady ds. Senioralnych. Jest też wielką propagatorką tworzenia w samorządach Gminnych Rad Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których wraz z lokalnymi organizacjami i samorządami współtworzyła aż 10. M.in. UTW w Wieliczce, gdzie mieszka, który w ubiegłym roku świętował już 10- lecie swojego istnienia. W ostatnich wyborach kandydowała do Sejmu na liście Koalicji Obywatelskiej, zajmując czwarte miejsce. Zagłosowało na nią blisko 8 tys. wyborców.

– Moje zaangażowanie społeczne zaczęło się już w Szkole Podstawowej w Wieliczce, gdzie kilka lat działałam w samorządzie szkolnym, współprowadziłam sklepik szkolny oraz uczestniczyłam w szkolnym kółku teatralnym. Był to też czas na zajęcia w drużynie harcerskiej działającej w szkole. W latach mojej młodości - gdy nie rozpraszała nas telewizja a o Internecie jeszcze nikt nie słyszał - sami tworzyliśmy sobie ciekawe zajęcia i aktywności. Zawsze interesowała mnie społeczność, w której  funkcjonowałam i dlatego na studiach prawniczych na UJ  działałam w Towarzystwie Biblioteki Słuchaczów Prawa, a w swoim pierwszym miejscu pracy - Sądzie Wojewódzkim w Krakowie - byłam Przewodniczącą Rady Pracowniczej. Mieszkając przez wiele lat w Wieliczce, na osiedlu Lekarka, pracowałam w Radzie Osiedla organizując  zajęcia dla młodzieży i dbając o oświetlenie i jakość osiedlowych uliczek – mówiła w rozmowie z Głos24.

  • Zobacz:
Elżbieta Achinger współtworzyła 10 UTW w Małopolsce
- W skali całego regionu rozmieszczenie UTW jest dość równomierne, choć istnieją mniejsze miejscowości, gdzie ich brak - mówi Elżbieta Achinger.

Dla wielu zaskakująca jest jej energia, którą jak podkreśliła, wyniosła jeszcze z domu rodzinnego. - Mimo, iż miałam rodziców w mocno zaawansowanym wieku, to zawsze podziwiałam ich zaangażowanie w sprawy społeczne. Tata był przez wiele lat członkiem Cechu Rzemieślniczego i Komisji Egzaminacyjnej, mama współpracowała z Radą Osiedla – przypomniała.

Elżbieta Achinger ma za sobą kilkuletni okres sprawowania mandatu poselskiego. Nie boi się więc nowych obowiązków. Jak podkreśla, dobra organizacja dnia to podstawa  wykonywania wielu obowiązków.

Elżbieta Achinger na gali Konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej w 2019 roku, fot. UMWM

Pasją pani Elżbiety są seniorzy i polityka senioralna. A to ważne, przy wciąż starzejącym się społeczeństwie. Od dwunastu lat jest zaangażowana w politykę senioralną w Polsce. Była jedną z inicjatorek powołania ustawą sejmową Gminnych Rad Seniorów – organu doradczego w gminie, zajmującego się komunikowaniem potrzeb osób starszych oraz opiniowaniem i konsultowaniem decyzji lokalnych władz, a także podejmowaniem wielu inicjatyw na rzecz poprawy sytuacji seniorek i seniorów w gminie. Jest też radną sejmiku małopolskiego i członkiem Małopolskiej Rady ds. Senioralnych już 3 kadencję. Gdy zostanie wicewojewodą seniorzy będą mieli w niej ogromne wsparcie. - Muszę stwierdzić, że Małopolska już od 20 lat prowadzi aktywną politykę aktywizacji społecznej seniorów oraz przeciwdziałania wykluczeniu  osób starszych. Te działania są zawarte w „Strategii Rozwoju Województwa 2030”, gdzie zostały wskazane jako bardzo istotne dla tej grupy Małopolan. Takie działania jak Kongres Srebrnej Gospodarki promujący politykę senioralną i ideę „srebrnej gospodarki”, Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan, projekty partnerskie Interreg na rzecz seniorów (innowacje w zdrowie i opiekę społeczną), organizacja wielu otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych w obszarze działalności na rzecz osób starszych pozwalają przygotować region Małopolski na skutki starzenia się społeczeństwa.

Uważam, że realizowane inicjatywy są bardzo dobre i komplementarne, choć nadal mamy poczucie, iż nie docieramy do dużej grupy seniorów, których szczególnie po okresie pandemii dotknęło wiele deficytów (zwłaszcza w zakresie opieki zdrowotnej) i barier. Przesuwa to ciężar dyskusji z tego, jaka powinna być polityka wobec osób starszych, na to jak ją skutecznie wdrażać – powiedziała w rozmowie z Głos24.

fot. Elżbieta Achinger na gali Konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej w 2021 roku/ MUWM

Elżbieta Achinger na X Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie - fot. UMWM

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka