środa, 16 października 2019 10:16

Praca dla opiekunów w Niemczech. Jak znaleźć godną zaufania firmę?

Autor Artykuł sponsorowany
Praca dla opiekunów w Niemczech. Jak znaleźć godną zaufania firmę?

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekuna osób starszych. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej oferty, dostosowanej do preferencji i umiejętności opiekuna, w czym pomagają profesjonalne agencje opiekunek. Jest ich jednak tak wiele, że osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z opieką nad osobami starszymi nie wiedzą, z oferty której z nich skorzystać. Jak wybrać godną zaufania firmę i wyjechać na dobrą ofertę?

Współpraca z rzetelną firmą

W ostatnich latach zawód opiekuna osób starszych w Niemczech staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec i podjęcie pracy w tym zawodzie. W załatwieniu wszystkich formalności oraz znalezieniu odpowiedniego do ich kwalifikacji zatrudnienia pomaga agencja zatrudniąjąca opiekunki - profesjonalna firma, która pośredniczy między niemieckimi rodzinami poszukującymi opiekunek, a Polakami chcącymi pracować w tym zawodzie.

W pierwszej kolejności, zanim skontaktujemy się z wybraną agencją, warto sprawdzić, czy jest ona wpisana do KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego. Współpracując z legalnie działającą firmą mamy pewność, że nasze prawa będą respektowane, a agencja zatrudniająca wywiąże się ze swoich obietnic. Kolejną bardzo ważną sprawą jest pomoc agencji w formalnościach związanych z wyjazdem. Niemcy restrykcyjnie stosują się do przepisów prawnych, firma powinna więc zadbać o to, aby osoby wyjeżdżające do pracy w Niemczech posiadały wszystkie niezbędne dokumenty.

Pomoc w uzyskaniu kwalifikacji i doskonaleniu umiejętności

Od opiekunki osób starszych w Niemczech wymagana jest co najmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego oraz posiadanie doświadczenia w opiece nad seniorami lub osobami leżącymi i przewlekle chorymi. Profesjonalne agencje często organizują bezpłatne kursy językowe, w których udział może wziąć każda osoba wiążąca swoją przyszłość z opieką osób starszych. Udział w kursach jest polecany zarówno dla osób, które pragną przypomnieć sobie słówka i zwroty, jak i dla kandydatów, którzy   komunikatywnie posługując się językiem niemieckim w celu doskonalenia umiejętności.

Profesjonalna firma powinna udzielić każdemu kandydatowi praktycznych porad, jak powinien przygotować się do pracy. Chodzi tu zarówno o doświadczenie, jak i o dopasowanie oferty pracy w Niemczech do wiedzy i kwalifikacji każdego kandydata. Podopiecznymi opiekunów są bowiem zarówno starsze i w pełni sprawne osoby, które potrzebują jedynie niewielkiej pomocy i towarzystwa, jak i schorowani lub niepełnosprawni seniorzy wymagający bardziej specjalistycznej opieki.

O co warto zapytać przed wyjazdem do pracy w Niemczech?

Zanim podpiszemy umowę z agencją, warto dopytać o wszystkie nurtujące nas kwestie. Do najważniejszych z nich należą warunki współpracy, legalność zatrudnienia, ubezpieczenie oraz zarobki. Wszystkie te kwestie powinny być ustalone na piśmie. Bardzo ważne jest także uzyskanie szczegółowych informacji na temat podopiecznego - agencja opiekunek powinna poinformować o stanie zdrowia seniora, warunkach panujących na miejscu pracy oraz codziennych obowiązkach opiekuna.

Dużym atutem profesjonalnych agencji jest posiadanie koordynatorów, do których opiekunka może zwrócić się z każdym problemem. Wsparcie agencji nie kończy się więc z chwilą wyjazdu opiekunki do Niemiec, ale jest kontynuowane przez cały okres współpracy. Dobra agencja  kompleksowo organizuje oraz pokrywa koszty podróży do Niemiec, zapewnia ubezpieczenie oraz oferuje możliwość wyboru waluty, w której wypłacane będzie wynagrodzenie.

Pomocy przy powstaniu artykułu udzieliła agencja opiekunek ATERIMA MED – firma zatrudniająca opiekunki do pracy w Niemczech.

Styl Życia - najnowsze informacje