wtorek, 4 stycznia 2022 12:20

Praca w Małopolsce - jak wygląda rynek pracy?

Autor Artykuł sponsorowany
Praca w Małopolsce - jak wygląda rynek pracy?

W Małopolsce podobnie, jak w innych rejonach kraju, epidemia koronawirusa dała się mocno we znaki. Rynek pracy poważnie ucierpiał, a stopa bezrobocia znacznie wzrosła. Od września 2020 roku sytuacja w Krakowie, jak i pozostałych miastach województwa zaczęła się natomiast stabilizować. Włodarze wieloma drogami podjęli walkę z kryzysem gospodarczym, zaś pracodawcy zmniejszyli ilość personelu, stawiając mocno na wykwalifikowaną siłę roboczą. Stąd, największe szanse na objęcie stanowisk mają aktualnie specjaliści, w szczególności z branży budowlanej, medycznej, finansowej, czy IT.

Specyfika krakowskiego rynku pracy

Małopolska stanowi czwarty co do wielkości regionalny rynek pracy w Polsce, gdzie zarobki sięgają nawet 10 046,19 zł, biorąc pod uwagę najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie odnotowane w informacji i komunikacji na rok 2020. Ponadto, województwo w dalszym ciągu przyciąga wielu pracowników z zagranicy, wiążących swoją przyszłość głównie z jego stolicą, jednak na ten moment ciężko oszacować ich dokładną liczbę. Z kolei sam Kraków mimo trudności napotykanych w dobie pandemii, odnotował ogromny postęp technologiczny, skupiając się przede wszystkim na automatyzacji pracy. Dlatego też mówi się, że rynek zatrudnienia przechodzi teraz prawdziwą ewolucję, wdrażane są nowe modele pracy i inne kompetencje będą liczyły się przy przyjęciu nowych pracowników w przyszłości.

Dodatkowo, restrykcje związane z COVID-19 przyniosły w podanym obszarze spore zmiany, które prognozuje się, że zostaną z nami na dłużej. Wymienić tu można bowiem m.in. formę zdalną i hybrydową pracy, a co ciekawe, nawet krótszy tydzień roboczy. Kraków obfituje jednocześnie w małe firmy i mikro przedsiębiorstwa, zatrudniające małe zespoły pracowników, a co za tym idzie- opierające swoją działalność na specjalistach. W powiecie działa również wiele nowoczesnych korporacji i firm, bazujących na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii oraz technologii teleinformatycznych. Generują one tym samym wiele miejsc pracy dla specjalistów o wysokich kwalifikacjach.

Zawody deficytowe i nadwyżkowe w Małopolsce

Według danych statystycznych, w Małopolsce największe zapotrzebowanie jest obecnie  na zawody: medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), ale też zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych). Poza tym poszukuje się fachowców związanych z produkcją (spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy), osób wykonujących zawody ekonomiczno-administracyjne (na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych) oraz nauczycielskie (zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu). Praca czeka też na elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników pojazdów samochodowych, magazynierów, projektantów i administratorów baz danych oraz programistów. Z drugiej strony problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć np. absolwenci niektórych kierunków studiów, m.in. filozofowie, historycy, politolodzy, i kulturoznawcy. Cięższą sytuację obserwujemy zaś u pracowników biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.

Największe miasta Małopolski w zderzeniu z wirusem Covid-19.

Zarówno Kraków, Tarnów, jak i Wieliczka, które odczuły skutki pandemii na własnej skórze, dalej jednak prężnie działają w kierunku powrotu do stanu sprzed 2019 roku, co zauważyć można, chociażby w badaniach typu „Barometr zawodów”. Rynek pracy Krakowa i Wieliczki, związany od zawsze ściśle z walorami turystycznymi regionu, chociaż nie kwitnie tak, jak wcześniej, nadal ma do zaoferowania kandydatom sporo stanowisk, jak Środa Śląska i Zagłębie. Spokojnie więc można znaleźć interesującą nas branżę i budować tu własną ścieżkę kariery. Atrakcyjne oferty pracy w Krakowie stale dochodzą, więc warto uważnie śledzić strony internetowe z aktualnymi ogłoszeniami.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka