wtorek, 16 listopada 2021 10:59

Projektujemy nowoczesną linię rozlewniczą

Autor Artykuł sponsorowany
Projektujemy nowoczesną linię rozlewniczą

Branże specjalizujące się w produkcji spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej od dawna korzystają z linii rozlewniczych, których zadaniem jest konfekcjonowanie i zabezpieczanie produktu w opakowaniu. Linie rozlewnicze obsługują opakowania przeznaczone do produktów płynnych i półpłynnych o bardzo zróżnicowanych konsystencjach. Rodzaj produktu decyduje o typie opakowania, zaś rodzaj opakowania o sposobnie zabezpieczenia wyrobu gotowego poprzez jego zakręcenie.

Projektując nowoczesną linię rozlewniczą obok maszyn odpowiadających za dozowanie produktu do opakowań należy zadbać o wysokowydajne zakręcarki. Czym są? Do czego służą? Jak wybrać najlepsze? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym są zakręcarki?

Automatyczne zakręcarki to maszyny wchodzące w skład ciągu technologicznego, najczęściej linii rozlewnicznej produktów płynnych i półpłynnych. Ich głównym zadaniem jest szczelne zamknięcie opakowania, które wcześniej zostało wypełnione produktem. (W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż zakręcarki znajdują także zastosowanie przy konfekcjonowaniu produktów sypkich). W zależności od wybranego urządzenia zakręcanie opakowania może się odbywać poprzez pobranie nakrętki z kasety lub dokręcenie wcześniej nałożonej nakrętki przez operatora.

Co wyróżnia nowoczesne zakręcarki?

Nowoczesne zakręcarki to urządzenia charakteryzujące się wysoką precyzją pracy oraz uniwersalnym zastosowaniem. Większość z nich możemy dostosować do obsługi nakrętek wybranych z szerokiej gamy, tj.:

  • zakrętek standardowych,
  • triggerów,
  • zamknięć typu twist-off,
  • zamknięć typu flip-flop,
  • zakrętek bezpiecznych.

W przypadku dobrych jakościowo maszyn zakręcanie jest realizowane za pomocą serwomotorów. To daje pełną kontrolę nad momentem dokręcania i pozwala uniknąć sytuacji, w których zakrętka zostaje przekręcona, a opakowanie rozszczelnione. Co ważne, zakręcarki nowej generacji pozwalają na płynną regulację szybkości pracy urządzenia. W ten sposób możemy synchronizować pracę zakręcarek z innymi urządzeniami pracującymi w ramach tej samej linii.

Dlaczego warto inwestować w zakręcarki?

Modernizacja linii rozlewniczej bądź nasypującej przekłada się na szereg czynników decydujących o konkurencyjności przedsiębiorstwa. Zautomatyzowane linie technologiczne to:

  • większa wydajność,
  • mniejsze straty,
  • wyższa jakość pracy,
  • możliwość elastycznego zarządzania pracą poszczególnych urządzeń.

Jeśli zależy nam na zachowaniu przewagi konkurencyjnej nowe technologie to najlepsza odpowiedź na potrzeby i oczekiwania naszego biznesu, zwłaszcza teraz, kiedy o przewadze rynkowej decyduje stosunek jakości od ceny oraz estetyka opakowania.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka