środa, 24 kwietnia 2019 12:44

Proszowicki Kiermasz Wielkanocny

Autor (red)
Proszowicki Kiermasz Wielkanocny

Pierwszy weekend kwietnia okazał się bardzo obfity dla mieszkańców Gminy i Miasta Proszowice.  Podczas niedzielnych spacerów mogli oni wybrać się na dwa wydarzenia organizowane w mieście. Pierwszym z nich była comiesięczna giełda  drobnego inwentarza oraz koni odbywająca się na placu targowym. Kolejnym wydarzeniem, które odbyło się na rynku był Proszowicki Kiermasz Wielkanocny.

Widowiskowe stragany, na których panie z kół gospodyń zapraszały do degustacji potraw wielkanocnych przyciągnęły uwagę miejscowych, którzy chętnie przybywali na Proszowicki rynek.

Oprócz poczęstunku oferowanego przez KGW z Klimontowa, Stogniowic, Przezwód, Piekar i Szreniawy, panie zachęcały również do zakupu ozdób wielkanocnych, a także służyły pomocą odnośnie rad kulinarnych. Członkowie proszowickiego oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej przygotowali grzaniec galicyjski, a uczennice z Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych namawiały do skosztowania żurku. Na kiermaszu mogliśmy również znaleźć stoisko Giełdy Rolna Ek-Rol pod przewodnictwem prezesa Wojciecha Rzadkowskiego, który wraz z współpracownikami  promowała hasło „kupuj od rolnika bez pośrednika”. Do zakupów dóbr u rolników zachęcał również obecny na uroczystości Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice- Grzegorz Cichy. Niesamowity klimat nadała wydarzeniu występująca Orkiestra Dęta "Floriana" z Kościelca.

Patrząc na zainteresowanie jakie towarzyszyło wystawie zorganizowanej na rynku można uznać, że zarówno akcja promocyjna na rzecz rolników i Kół Gospodyń Wiejskich, a także zwyczajów Wielkanocnych odbiła się szerokim echem w Proszowicach.

Tekst i zdjęcia: Paulina Meres

Proszowice - najnowsze informacje