czwartek, 23 marca 2023 15:15

Prowadzisz firmę? Jak nie dać się oszukać i nie stracić kapitału?

Autor Artykuł sponsorowany
Prowadzisz firmę? Jak nie dać się oszukać i nie stracić kapitału?

Prowadzenie firmy nie jest łatwe i wie to każdy przedsiębiorca. Niestety prawo i przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a jak wiadomo brak ich znajomości nie zwalnia z odpowiedzialności. Prawda jest taka, że na przedsiębiorców niemal na każdym kroku czeka jakieś zagrożenie. Dziś podpowiemy Wam, jak nie dać się oszukać i nie stracić kapitału.

Ochrona przed kradzieżą ma znaczenie

Zacznijmy może od tego, że z roku na rok rośnie liczba kradzieży w firmach. Złodzieje często włamują się do budynków firmowych i niestety kradną sprzęt. A wykrywalność tego typu przestępstw jest na niskim poziomie. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien zrobić wszystko, co możliwe, aby nie zostać okradzionym. Podstawą jest wykupienie ubezpieczenia. W końcu mówi się, że „przezorny zawsze ubezpieczony” i jest to fakt. Dopiero potem można pomyśleć o zatrudnieniu stróża, choć pamiętajcie, że jeden stróż nie da Wam żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Odradzamy także trzymanie na terenie firmy psów, bo ich miejsce jest w domu na kanapie, a nie na dworze. Skoro to już jasne, to czas przejść do kolejnego zabezpieczenia, którym jest oczywiście alarm i monitoring, które działają odstraszająco. Nie zapomnijcie także o ochronie ważnej dokumentacji, która nie może trafić w niepowołanej ręce. Dobrze do tego celu sprawdzają się szafy pancerne. Ale można wykorzystać także digitalizację.

O zagrożeniach w sieci zdań kilka

Jak wiecie w sieci jest wiele zagrożeń. Niestety wystarczy tylko i wyłącznie chwila nieuwagi, by stracić dostęp do swoich danych i kapitału. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona, choć trzeba wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak ochrona na 100%. Prawda jest taka, że cyberprzestępcy cały czas działają, by udoskonalać swoje metody. Prowadząc firmę musicie więc zadbać także o przeszkolenie pracowników w zasadach bezpiecznego korzystania z sieci. Tutaj polecamy Wam szkolenia IT we Wrocławiu. Ale to nie wszystko, o co musicie zadbać. Otóż ważne jest to, by pracownicy nie wykorzystywali komputerów firmowych w celach prywatnych. Takie małe zmiany mogą być bardzo pomocne. Na pewnych rzeczach rzeczywiście nie można oszczędzać. Dlatego też warto zlecić przeszkolenie pracowników z zagrożeń w sieci. Do tego należy zainwestować w dobry program antywirusowy, zatem nie ten darmowy.

Przykłady zagrożeń technicznych w sieci

Jest sporo zagrożeń technicznych w sieci. Warto poznać najpopularniejsze. Należą do nich choćby wirusy, czyli programy, które uszkadzają inne programy poprzez dodanie do nich swojego kodu. W ten sposób zyskują dostęp do zawartości Waszego komputera, co następuje po uruchomieniu zainfekowanego pliku. Robaki, to kolejne szkodliwe oprogramowanie, które do rozprzestrzeniania się wykorzystuje zasoby sieci. Kruegerware lub Kruegerapps jest to nazwa złośliwego oprogramowania, które niestety jest bardzo trudne do naprawienia. Nazwa pochodzi od Freddy’ego Kruegera, postaci z filmu ,,Koszmar z ulicy Wiązów” . Nazwa nie wzięła się znikąd. Otóż tak jak bohater tego filmu tak i to oprogramowanie ma zdolność do powracania. Wirusy odtwarzają się nawet po usunięciu z komputera. To oprogramowanie zbiera dane na temat danego użytkownika lub firmy, która nie jest tego świadoma. Jeżeli sądzicie, że to wszystko, to niestety nadal tak nie jest. Broweser hijacker lub porywacz przeglądarek to kolejne złośliwe oprogramowanie, które zmienia ustawienia przeglądarki i może wprowadzić do zmiany domyślnej strony startowej przeglądarki przekierowania na niepożądane strony. W naszym niechlubnym zestawieniu nie może też zabraknąć Riskware, czyli oprogramowania, które zasadniczo nie jest wirusem, ale zawiera w sobie zagrożenie np. dla zapisanych danych. Dlatego też zachęcamy Was do skorzystania z usług Wrocław IT.

Systemy przeciwpożarowe

Smart rozwiązania są bardzo pomocne i warto wykorzystać je też dla ochrony mienia. Tutaj polecamy Wam inwestycję w zintegrowany system przeciwpożarowy, który wykrywa podwyższoną temperaturę. System zraszania szybko może ugasić pożar, ale zapewnia też większe bezpieczeństwo. W ten sposób można zyskać bezpieczeństwo nie tylko mienia, ale też pracowników i przeprowadzić szybką ewakuację.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje