czwartek, 24 czerwca 2021 11:00

PSL chce dobrowolnego ZUS-u. Jarubas: Polski Ład zamiast chronić, dotyka najbardziej polskich przedsiębiorców

Autor Marzena Gitler
PSL chce dobrowolnego ZUS-u. Jarubas: Polski Ład zamiast chronić, dotyka najbardziej polskich przedsiębiorców

- Proponujemy wprowadzić dobrowolny ZUS i dłuższe vacatio legis przepisów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej– mówi europoseł Adam Jarubas z PSL KP na konferencji prasowej na Placu Matejki w Krakowie. - Przepisy, wprowadzone drogą rozporządzenia, bez poparcie ustawowego, po prostu były nielegalne – uważa polityk.

Polityk przypomina, że Polskie Stronnictwo Ludowe Koalicja Polska od wielu miesięcy prowadziło regularne konsultacje na temat dopasowywania instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w czasie pandemii i lockdownu.

- Przedsiębiorcy zgodnie odpowiadają, że nasza propozycja dobrowolnego ZUS-u dla samozatrudnionych przedsiębiorców to bardzo dobre rozwiązanie. To nie jest nowy pomysł – przekonuje europoseł. Takie rozwiązanie zostało zgłoszone już dwa lata temu przez Rzecznika MSiP, czyli pełnomocnika rządu ds. mikro, małych i średnich przedsiębiorców. – Jeśli firma ma kłopoty, jeśli jest dylemat, czy zamknąć firmę lub ograniczyć albo zawiesić składkę emerytalno-rentową  ZUS, którą musi pokryć prowadzący mały warsztat czy sklepik przedsiębiorca, to z pewnością lepiej takie rozwiązanie wprowadzić, niż rezygnować z prowadzenia tej działalności  – podkreśla europoseł, który jako przykład podaje podobne rozwiązanie funkcjonujące w Niemczech.

Kolejny postulat Polskiego Stronnictwa Ludowego Koalicji Polskiej to dłuższe vacatio legis dla przepisów, dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. – Przedsiębiorcy bardzo narzekają na niestabilność przepisów prawa. Pojawiają się projekty poselskie, które z dnia na dzień mogą zmienić warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Postulujemy, żeby przepisy, które decydują o warunkach działalności gospodarczej, miały co najmniej roczne vacatio legis, a nie były zmieniane z dnia na dzień – mówi polityk.

PSL KP chce również, aby przez dwa lata po pandemii nie wprowadzano nowych podatków. – Dzisiaj widzimy, że tzw. Polski Ład, który powinien być tarczą dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w czasie kryzysu, najbardziej, w bardzo ogólnych zapowiedziach rządu, dotyka polskich przedsiębiorców, podnosząc faktyczną stawkę podatkową o kilka procent do góry.

Adam Jarubas ocenia, że dobrym rozwiązaniem jest senacki projekt ustawy o odszkodowaniach. Teraz zajmie się nim Sejm. – Mamy nadzieję, że posłowie zdecydują się wesprzeć rozwiązanie, które daje realne możliwości odszkodowań dla firm, które zostały poszkodowane przez w pandemii. Wprowadzamy system, w którym będzie można się odwołać od decyzji o braku przyznania odszkodowania. Teraz nie ma takiej możliwości – podkreśla europoseł.

Organem odwoławczym miałby być wojewoda, który w ramach decyzji administracyjnej będzie decydować o przyznaniu odszkodowania. – Naszym zdaniem należało zawczasu wprowadzić jeden ze stanów wyjątkowych. Nie zdecydowano się na to i dzisiaj mamy już kilkadziesiąt rozstrzygnięć w polskich sądach, które opowiadają się po stronie przedsiębiorców. Przepisy, wprowadzone drogą rozporządzenia, bez poparcie ustawowego, po prostu były nielegalne – uważa polityk.

Małopolska - najnowsze informacje