niedziela, 9 lipca 2023 15:27

Puszcza zagra w Ekstraklasie. Jest awans i co dalej?

Autor Marzena Gitler
Puszcza zagra w Ekstraklasie. Jest awans i co dalej?

Podopieczni trenera Tułacza na własnych obiektach rozpoczęli już przygotowania do pierwszego meczu w rozgrywkach Ekstraklasy, który zobaczymy już 23 lipca o godzinie 20:00. Burmistrz Niepołomic odpowiedział na pytania, kto sfinansuje teraz utrzymanie klubu, który awansował do Ekstraklasy.

Przypomnijmy, Puszcza Niepołomice w barażach pokonała Bruk-Bet Termalikę Nieciecza i zameldowała się w Ekstraklasie. Dla mieszkańców niespełna siedemnastotysięcznego miasteczka nieopodal Krakowa - ostatnie dni są niczym sen. W końcu nikt nie przypuszczał, że podopieczni trenera Tułacza najpierw ograją faworyzowaną Wisłę Kraków, a następnie przypieczętują historyczny sukces w meczu z Termaliką.

- Zrobiliśmy coś, co jest wręcz niemożliwe. To jest coś niesamowitego, a jednak się wydarzyło. To nieprawdopodobne wręcz szczęście. Jestem ogromnie dumny ze swoich zawodników. Gdybym mógł, przytuliłbym teraz każdego z nich i ucałował w czoło - mówił wyraźnie wzruszony tuż po meczu na antenie Polsatu Sport trener Tomasz Tułacz.

„Żubry” na wyjeździe zmierzą się z Widzewem Łódź. Jeszcze przed startem ligi zaplanowano pięć meczów kontrolnych - z Rakowem Częstochowa, Górnikiem Zabrze, Podbeskidziem Bielsko-Biała, Wieczystą Kraków i GKS-em Katowice.

Niestety, Puszcza swoje mecze "domowe" będzie rozgrywać na stadionie... w Krakowie. Stadion w Niepołomicach nie spełnia odpowiednich warunków, zwłaszcza w kontekście transmisji telewizyjnych, dlatego klub jeszcze przed awansem zawarł porozumienie z operatorem stadionu im. Henryka Reymana w Krakowie i Wisłą, która jest właścicielem murawy na obiekcie przy Reymonta 20. Jednak jak się okazało … nie byłaby tam mile widziana przez kibiców „Białej gwiazdy”. Ostatecznie więc w roli gospodarza w najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutuje Puszcza Niepołomice na stadionie Cracovii. W poniedziałek, 7 sierpnia o godz. 19. zmierzy się z PGE FKS Stalą Mielec, która do najwyższej klasy rozgrywek wróciła w sezonie 2020/21.

Warto dodać, że Spółka Niepołomicki Sport sp. z o.o. prowadząca klub sportowy Puszcza Niepołomice zgodnie z przyznaną mu warunkową licencją na grę w Ekstraklasie w sezonie 2023/2024 dopełniła warunek przekształcenia się w spółkę akcyjną. Wpis do KRS został dokonany 28 czerwca 2023 roku.

Kto za to zapłaci?

Awans do Ekstraklasy wywołał dużo pytań, czy będą pieniądze na utrzymanie klubu i czy nie będzie się to działo kosztem innych wydatków. Odpowiedział na nie burmistrz Niepołomic Roman Ptak. „Utrzymanie klubu w przyszłym roku będzie droższe. W związku z awansem do Ekstraklasy zwiększają się wymagania płacowe części zawodników i sztabu. Trzeba wypłacić nagrodę za awans. Ale niektóre wydatki i tak by wzrosły, bez względu na klasę rozgrywkową: rośnie płaca minimalna czy ceny energii. Jednak gra w I lidze generuje podobne koszty jak w Ekstraklasie – wyjazdy na mecze, hotele, wyżywienie będą na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie kluby mogą liczyć na środki z Ekstraklasy i to w wysokości nawet 8 milionów złotych rocznie! Składają się na nie opłaty za prawa do transmisji meczów, dlatego tak istotne jest, aby jak najszybciej dostosować obiekt w Niepołomicach do wymogów producentów relacji telewizyjnych” – wyjaśnia Roman Ptak. „Przed nami ultraciekawy rok. Mało które miasto ma możliwość oglądania swojego klubu w Ekstraklasie. Wspierajmy nasz zespół, chodząc na mecze i zagrzewając ich do niełatwej walki. Trzymajmy kciuki, żeby zgodnie z zapowiedziami trenera Tomasza Tułacza, Puszcza nie była tylko gościem w Ekstraklasie! Piłkarze Miejskiego Klubu Sportowego Puszcza Niepołomice awansowali do PKO BP Ekstraklasy. To wielki sukces sportowy, na który wspólnie pracowaliśmy przez wiele lat i którego wszyscy jesteśmy częścią!” – przypomina włodarz Niepołomic.

fot. UMiG Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka