wtorek, 20 września 2022 15:57

Rękawice ochronne do pracy ze szkłem - o czym pamiętać podczas ich wyboru?

Autor Artykuł sponsorowany
Rękawice ochronne do pracy ze szkłem - o czym pamiętać podczas ich wyboru?

Odzież robocza, w tym rękawice antyprzecięciowe oraz rękawice do pracy ze szkłem używane są przez szklarzy, pilarzy i innych pracowników, którzy mają styczność z materiałami i urządzeniami mogącymi przeciąć ciało lub też stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Dlatego tak istotne znaczenie ma odpowiednia odzież, zabezpieczająca pracownika i pozwalająca przestrzegać zasad BHP. Określają to klasy ochrony antyprzecięciowej.

Klasy ochrony antyprzecięciowej

Odzież, w tym rękawice antyprzecięciowe, dzieli się na klasy, zgodnie z normą EN 381, która określa odporność materiałów na przecięcie piłą łańcuchową. Tym samym oznaczenie klasy jest informacją o tym do jakiej prędkości piły łańcuchowej odzież, w tym rękawice ochronne, są w stanie ochronić pracownika. Wyróżnia się cztery klasy:
- Klasa 0 - do 16 m/s, co oznacza, że wystarczająca ochrona dla człowieka ma miejsce przy maksymalnej prędkości piły łańcuchowej do 16 m/s. Jest to jednocześnie najniższa klasa ochrony antyprzecięciowej;
- Klasa 1 - do 20 m/s, która zdaniem ekspertów zapewnia kompromis między ochroną a możliwościami wykonywania ruchów i swobodą pracy i jest uważana za normę dla pracowników leśnych oraz polecana do stosowania w warunkach domowych;
- Klasa 2 - do 24 m/s,
- Klasa 3 - do 28 m/s.
Czasami klasa 2 i 3 uznawane są za jedną klasę - 2-3 m/s. Co istotne, to właśnie te klasy oferują ochronę przy prędkości łańcucha do 24 i 28 m/s. Oznacza to, że odzież, spełniająca te klasy ochrony antyprzecięciowej jest mniej elastyczna, a zatem ochrona ma bezpośredni wpływ na ergonomię korzystania z niej. Na co dzień taką odzież noszą wyszkoleni użytkownicy profesjonalni.

Rękawice antyprzecięciowe a ochrona pracowników - o czym warto pamiętać, wybierając rękawice dla pracowników?

Rękawice ochronne powinny nie tylko zabezpieczać pracowników, ale być też lekkie i wytrzymałe, a przez to umożliwiać wykonywanie codziennej pracy. Dlatego istotne znaczenie ma zastosowany materiał, który jest elastyczny, a jednocześnie wysoce odporny w kontakcie z materiałami, które mogą zranić lub przeciąć ciało, a nawet stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.
Wybierając rękawice ochronne, rękawice do pracy ze szkłem oraz inne elementy odzieży ochronnej należy sprawdzać czy posiadają właściwe certyfikaty i czy są zgodne z normami BHP. Przede wszystkim zaś należy pamiętać o obowiązku ich noszenia, ponieważ wysokiej jakości rękawice antyprzecięciowe pozwalają chronić zdrowie, a ponadto mają wpływ na jakość produktów i wyrobów, w których specjalizuje się dane przedsiębiorstwo lub zakład produkcyjny.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka